Tento nenápadný spotřebič je žrout elektřiny. Jeho spotřeba odpovídá 3 zapnutým mrazákům
Myčka nádobí je dnes nedílnou součástí mnoha domácností. Ušetří spoustu času, vody a v mnoha případech i nervů. Nicméně, pokud se s ní nezachází správně, může se stát zbytečně nákladným pomocníkem, který nám navyšuje účty za elektřinu. Proč tomu tak je a jak myčku využívat úsporně? V tomto článku si projdeme, jak získat z vaší myčky maximum bez zbytečného plýtvání.
Většina energie, kterou myčka potřebuje, jde na ohřev vody. Aby mohlo být nádobí dokonale čisté, je nutné zahřát vodu na vysokou teplotu, což vyžaduje značné množství energie. Dalším žroutem elektřiny je sušicí cyklus, který odpařuje zbytky vody z nádobí. Moderní myčky jsou sice efektivnější, ale i tak mohou přijít draho, pokud je nepoužíváte správně.

Jak snížit spotřebu energie
Pokud chcete, aby vám myčka pomáhala, aniž by čerpala zbytečně mnoho energie, měli byste volit ekologické programy, které jsou šetrnější k přírodě i vaší peněžence. Tyto programy totiž spotřebují méně vody a elektřiny, i když mycí cyklus trvá delší dobu. Dalším trikem je zapínat myčku jen když je plná. Abyste spotřebovali méně vody, nádobí nepředmývejte. Odstraňte pouze hrubé nečistoty, které by ucpaly filtr. Po skončení mycího cyklu, vypněte proces sušení a jednoduše nechte dveře myčky pootevřené. Když necháte nádobí schnout na vzduchu, ušetříte velkou část energie.
Co rozhodně do myčky nepatří
I když je myčka jeden z nejlepších pomocníků v domácnosti, nehodí se na všechno nádobí. Některé materiály nebo předměty by mohla myčka poškodit. Jsou to například dřevěné předměty jako vařečky, prkénka nebo mísy, ty by mohly v myčce popraskat a deformovat se. Nepatří tam ani ostré nože, které by se ztupily a také méně odolné a levné plasty. Ty by mohly změknout nebo se zdeformovat. Ani ručně malované nádobí do ní nedávejte. Jemné zdobení a barvy by mohly být nenávratně poškozeny. Dále tam pak nepatří hliník a broušené sklo.
Ruční mytí versus myčka
Jsou situace, kdy je lepší nádobí umýt ručně. Pokud máte jen pár kousků, jako jsou sklenice nebo pár talířů, je ruční mytí rychlejší a méně nákladné. Ručně myjte také citlivé materiály, které by se v myčce mohly poškodit. V jiných případech je úspornější naskládat nádobí do myčky. “Velice podstatným faktorem je ale její věk. Starý spotřebič je totiž neúsporný, i když má z doby pořízení nalepený energetický štítek A. Rozdíl mezi novým a starým spotřebičem je značný a může přinést úspory v řádu stovek až tisíců korun ročně,“ uvedl na webu Jan Krejčíř, ředitel marketingu společnosti Beko.

Povinná údržba
Chcete-li, aby vaše myčka fungovala dlouho bez problémů, bude třeba se o ni správně starat. Nezapomínejte pravidelně čistit filtr, v kterém se zachytávají nečistoty. Použít můžete třeba speciální prostředky k odstranění vodního kamene a mastnoty. Také kontrolujte trysky, které se mohou ucpávat. Pravidelně omývejte i těsnění a další záhyby, aby se na nich nezačala tvořit plíseň.
Jakou myčku vybrat, aby byla co nejúspornější
Při koupi nové myčky se zaměřte nejen na to, jak vypadá, ale také na energetickou třídu, která se označuje písmeny A až G. Výpočet spotřeby elektřiny se řídí především úsporností myčky. Ty nejúspornější přístroje ročně spotřebují kolem 180 kWh, ty nejméně úsporné třídy F mají dokonce spotřebu kolem 300 kWh. Ještě větší rozdíl je ale ve spotřebě vody, ta může být až trojnásobná, proto přístroj zapínejte na úsporný program, až když ho zcela naplníte. Úsporné jsou i chytré myčky, které dokáží díky senzorům samostatně přizpůsobit objem vody a elektrickou energii míře znečištění nádobí. Nelze opomenout ani šířku přístroje. Myčka široká 45 cm pojme devět souprav nádobí, 60 cm široká umyje souprav dvanáct. Pokud jste jen dvoučlenná rodina nebo příliš nevaříte, pak vám bude stačit menší, vícepočetné rodiny pak využijí větší.