Přestaňte v bytě mrznou. Díky triku s alobalem bude topení 2x rychleji zahřáté
Topná sezona začala už před několika týdny, mnoho lidí však z finančních důvodů s teplem šetří a ve svých domech a bytech mrzne. Poradíme vám jednoduchou a praktickou vychytávku, díky které vám bude teplo a zároveň neutratíte moc peněz. Tato metoda dokáže efektivně zlepšit distribuci tepla a zkrátit dobu vytápění vašeho bytu.
Ceny za energie jsou dneska vysoké, a proto řada z nás hledá způsoby, jak co nejvíce ušetřit. Někteří lidé to řeší tak, že topí na méně stupňů nebo kratší dobu. Ve snaze neprotopit příliš mnoho peněz ale nemusíte mrznout. Známe jeden trik, díky kterému vaše topení bude vydávat větší teplo.
Jaká je ideální teplota v místnostech
Zatímco někteří lidé přečkávají v chladu a málo vytápěných prostorech, jiní své domovy zase přetápí. Podle obecných rad by se teplota v obývacích místnostech a kuchyni v zimě měla pohybovat okolo 20 až 22 °C. V těchto pokojích trávíme přes den nejvíce času, proto by měly být dostatečně teplé pro co největší pohodlí.
Oproti tomu v místnostech, ve kterých spíme, můžeme teplotu ztlumit. Nejlépe se usíná při pokojové teplotě dosahující 16 až 18 °C. V ložnici přes den navíc pobýváme jen minimum času, a za vyšší vytápění tak zbytečně vyhazujeme peníze.
Není třeba ani přetápět koupelny, které otepluje teplá voda při sprchování či koupání. Nižší teplotu okolo 17 °C můžeme udržovat také v chodbách a předsíních, po kterých se pohybujeme jen omezenou dobu.
Navzdory vytápění nezapomínejte pravidelně větrat a udržovat tak správnou vlhkost vzduchu v místnostech. V jiném případě si koledujete o plísně i větší náchylnost k infekčním nemocem.
Stříbrná spása
Jak jsme již zmiňovali v úvodu, v dnešní době se lidé snaží šetřit, kde se dá. Výjimkou není ani teplo. Než ztlumíte topení nebo se navlečete do další vrstvy svetru, vyzkoušejte alobal.
Jedná se o osvědčený trik šetřivých jedinců, který doporučují i odborníci na energetickou úspornost. Zatímco jedna role fólie vás v obchodě přijde na pár korun, ušetřit na teple můžete díky ní o několik stovek až tisíc. Časově úsporná je i samotná výroba a aplikace, na které nepotřebujete žádné zvláštní technické dovednosti.
Hliníková fólie má schopnost zachycovat a odrážet teplo. Je ceněná pro svou neprodyšnost, vyšší tepelnou vodivost i pro své izolační vlastnosti. Pokud ji správně umístíte, postará se vašem domově o to, aby teplo vycházející z topení směřovalo přímo do místnosti a neunikalo před zeď pryč.
Levný trik, který vám ušetří peníze
Výroba úsporného „zařízení“ je velice snadná. Výhodou alobalu je jeho poddajnost, díky které se snadno tvaruje okolo předmětů. Doporučuje se použít co nekvalitnější; poznat ho můžete díky výraznějšímu lesku. Dále si pořiďte kus pevného kartonu. V předvánočním čase, kdy nakupujeme množství balíků, určitě nějaký doma najdete. Pokud žádný nemáte, stačí navštívit jakýkoliv obchod, nejlépe nějaký větší, kde vám prázdné krabice zdarma ochotně poskytnou.
Pak už budete jen potřebovat nůžky, metr a lepidlo nebo izolepu – věci, kterými disponuje většina domácností, a není proto nutné za ně speciálně utrácet. Jakmile máte všechny potřebné předměty nachystané, můžete se pustit do výroby.
Jako první si změřte své topení, aby karton rozměrově seděl. Ideálně by jeho plocha měla pokrývat celý prostor za radiátorem. Karton si pomocí lepidla nebo izolepy poté polepte alobalem. Směrem ven by měla směřovat jeho lesklá strana. Fólie by měla být ke kartonu přilepená tak, aby se nekrabatila a těsně přiléhala. Takto připravenou desku následně umístěte za topení.
Teplo se bude odrážet od alobalu směrem do obytného prostoru a vaše místnost se nejenom vytopí dvakrát rychleji, ale také se zvýší účinnost radiátoru.