Tohle je doslova „energetický upír“. Spotřebiče se ihned zbavte, nebo ho aspoň vypojujte
Ceny energií postupně stále narůstají, a tak většina z nás ocení jakoukoliv možnost, jak ušetřit. Naučili jsme se nenechávat v místnostech zbytečně svítit, ale jedna věc nám obvykle uniká. Některé spotřebiče totiž mohou nenápadně odebírat mnohem více elektřiny, než myslíme. Naštěstí ale existuje několik rad, jak si s těmito upíry v našich domácnostech poradit.
Některé spotřebiče, jako například mrazák nebo lednice, musí být zapojené neustále, jinak jejich funkce pozbývá smyslu. Trvale zapojené v zásuvkách ale necháváme i řadu jiných přístrojů, u kterých to není tak docela nutné.
Ti se poté stávají energetickými upíry. V době nečinnosti totiž přechází do takzvaného stand-by režimu neboli pohotovosti, kdy stále odebírají nezanedbatelné množství elektřiny, přestože nedělají vůbec nic.
Které spotřebiče jsou nejhorší
Jedním z nejhorších energetických upírů jsou televize. Pokud ji pouze vypneme ovladačem, obrazovka zčerná a zdá se, že je přístroj vypnutý. Dole ale obyčejně stále svítí červené světýlko, které značí právě onen stand-by režim. Díky tomu sice po opětovném zapnutí naskočí obraz rychleji a plynuleji, ale také dochází k odběru proudu v době, kdy si tohoto spotřebiče vůbec nevšímáme.
Podobný případ je také například wi-fi router, který má také poměrně vysokou spotřebu i v situacích, kdy je zcela pasivní. Týká se to také chytrých spotřebičů. Obecně platí, že čím “chytřejší” přístroj je, tím vyšší je obvykle odběr proudu ve stand-by režimu.
Jak si stojí spotřebiče, které máme v kuchyni? Mikrovlnné trouby, kávovary nebo další malé kuchyňské spotřebiče jako například toustovač, nemají jednotlivě vysokou spotřebu. Když se ale jejich pasivní odběr posčítá, není to zrovna malé číslo. Proto je důsledně vytahujte ze zásuvky, pokud je zrovna nepotřebujete.
Dalším skrytým žroutem může být také váš notebook. Řada lidí ho totiž nechává zapojený v nabíječce prakticky trvale, což odběr podstatně zvyšuje. Kromě toho ani samotné baterii takové zacházení vůbec neprospívá. Nejlepší, co můžete udělat, je odnaučit se tento zlozvyk.
Energetickým upírům se můžeme bránit
Naštěstí se proti těmto upírům můžeme bránit, pokud se zařídíme podle několika jednoduchých doporučení. Nejjednodušší, co můžeme udělat, je vytahovat po použití spotřebiče ze zásuvky. Pokud se vám je nechce stále zapojovat a vypojovat, můžete na zásuvky umístit vypínač, pomocí kterého budete tok proudu regulovat.
Některé spotřebiče také nabízí možnost úsporného módu. Ten neznamená úplné vypnutí a tedy nulový odběr, přesto ale dokáže spotřebu znatelně zmenšit. Podobná varianta připadá v úvahu například u herních konzolí.
Pokud můžete, zapřemýšlejte, zda již není na čase některé spotřebiče nahradit novějšími. Ty totiž obvykle mají výrazně nižší spotřebu, než ty staršího data. Při nákupu se pochopitelně řiďte energetickými štítky, popřípadě spotřebitelskými testy.
Spotřebiče mohou způsobit velké ztráty financí
Další možností jsou chytré zásuvky. Ty se zapojí do běžných zásuvek na stěně a mají velkou výhodu. Lze je totiž ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu, a tak můžete některé spotřebiče vypnout dokonce i na dálku, pokud si na to zrovna vzpomenete. O vaší domácnosti tak budete mít lepší přehled.
Statistiky naznačují, že spotřebiče ve stand-by režimu mají na svědomí až z 12 procent celkové spotřeby energie domácnosti. To už v průběhu celého roku udělá pěkných pár stovek nebo dokonce tisíc. Jistě, není to částka, díky které zbohatnete, ale proč neušetřit, když je možnost?
Abychom byli konkrétní, například obyčejný set-top-box nižší cenové kategorie v provozu spotřebuje přibližně 11 W za hodinu. Když ho uvedete do režimu stand-by, jeho spotřeba je 9 W za hodinu, což může znamenat ročně ztrátu zhruba 280 korun. To není mnoho, ale podobné je to se všemi spotřebiči, které doma máte.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]