V USA vznikl podvodní dron ve tvaru rejnoka s neomezenou autonomií

V projektu byla uplatněna inovativní technická řešení schopná změnit války budoucnosti.

Společnost Northrop Grumman představila bezpilotní dron „rejnok“ určený pro dlouhé autonomní mise v hlubinách oceánu. Obrázek dronu se v síti objevil začátkem dubna, informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na sociální sítě společnosti Northrop Grumman.

Navenek zařízení připomíná a letadlo, postavené na schématu „létajícího křídla“, a rejnoka. Předloni zveřejněné propagační video společnosti Northrop Grumman uvádí, že se tato podobnost s mořským živočichem neomezuje: napodobeny jsou i pohyby chrupavčitých ryb v moři. Nový americký podvodní dron bude schopen se samostatně „krmit“. Cílem projektu je navrhnout „autonomní podvodní dron, který bude fungovat samostatně, sbírat energii a plnit zadané úkoly tam, kam se člověk nedostane“. Prototyp se však od videa poněkud liší: jestliže dříve šlo o čtyři vrtule, nyní má podle všeho jen dvě, poznamenává portál The War Zone.

Jedná se o první prototyp podvodního dronu Manta Ray, který je vyvíjen v rámci stejnojmenného programu americké Agentury pro pokročilé výzkumné projekty ministerstva obrany (DARPA).

Životnost misí „rejnoka“ zajistí energeticky úsporné technologie, jejichž povaha není zveřejněna. Korporace uvádí, že Manta Ray bude schopný ležet na dně v režimu hibernace.

Jeden z nejdůležitějších úkolů, které před vývojáře v DARPA postavili – naučit podvodní dron samostatně vyrábět vlastní energii. Northrop Grumman tvrdí, že takovou technologií již disponuje. Řeč je o stanici Mission Unlimited („Neomezená mise“). Jednotka Seatrec přeměňuje na elektřinu teplotní gradient oceánu – tedy rozdíl mezi teplou vodou na hladině a studenou vodou pod ní. Dron se může z takové stanice autonomně nabíjet.

Podle odborníků budou podvodní drony hrát rozhodující roli v námořních bitvách budoucnosti.

Zdroj: RIA Novosti , The War Zone