Experimenty s jadernou fúzí poskytly rekordní výsledky. Vyrobilo se 69 megajoulů za použití 0,2 mg paliva

Vědci z evropského výzkumného konsorcia EUROfusion dokončili experimenty v předním světovém výzkumném centru jaderné fúze Joint European Torus (JET) ve Velké Británii. Experimenty přinesly nový rekord v produkci energie. JET vyrobil 69 megajoulů fúzní energie při použití pouhých 0,2 miligramů paliva, píše web Eurofusion.

JET je zařízení, které využívá silná magnetická pole k udržení plazmatu v komoře ve tvaru torusu. Ve většině případů komerční fúze se dává přednost dvěma variantám vodíku, a to deuteriu a tritiu.

Nový rekord

V říjnu loňského roku byla v tokamaku JET dokončen třetí a poslední experimentální test s využitím deuteria a tritia (DTE3). Při experimentech bylo dosaženo vysokého termonukleárního výkonu udržovaného po dobu 5 sekund v generovaném výboji, což vedlo k rekordu 69 megajoulů při použití pouhých 0,2 miligramů paliva. Tyto pozoruhodné úspěchy představují významný krok ke zvládnutí způsobů řízení termonukleárních fúzních procesů.

Druhý experimentální test s deuteriem a tritiem (DTE2) v roce 2021 dosáhla 59 megajoulů, pokud jde o množství fúzního tepla vygenerovaného v jediném výboji, což byl výkon, který si při oznámení v únoru 2022 získal značnou pozornost veřejnosti (více viz Rekordní výsledky fúzních experimentů v tokamaku JET). Kampaň DTE3 tento rekord překonala o 10 megajoulů.

Společný evropský torus

JET je ústředním výzkumným centrem evropského programu jaderné fúze. Joint European Torus se nachází v Culhamu nedaleko Oxfordu ve Velké Británii. Je základem pro konstrukci budoucího výkonného tokamaku ITER, který se staví ve Francii.

JET může pracovat s palivovou směsí deuteria a tritia, tedy přesně s tím, co se plánuje pro budoucí fúzní elektrárny. Při spojení deuteria a tritia vzniká helium a obrovské množství energie. Experimenty prováděné na JET umožňují vědcům studovat, jak tvarovat a řídit vysokoteplotní plazma.

Zdroj: redakce, euro-fusion.org