Tento spotřebič tajně krade elektřinu. Zanedbaná údržba vás může stát tisíce
Řada domácností si nechce pořídit sušičku prádla, protože se obávají, že spotřebuje příliš mnoho elektřiny. To může být do velké míry skutečně pravda, zvláště u starších modelů. Bohužel i ty modernější, které slibují menší energetickou náročnost, mohou být skrytým žroutem, pokud se o ně nebudeme dobře starat.
O problematice sušiček na prádlo rád mluví například Václav Beneš, který pro spotřebitelský magazín dTest provádí experimenty se spotřebiči všeho druhu a detailně analyzuje, jak moc jsou pro domácnost skutečně přínosné.
Podle jeho názorů se řada lidí v Česku sušičkám stále brání, protože panuje zažitá představa, že sušení prádla v sušičce je nesmyslně drahé. A je nutné si přiznat, že oproti sušení na šňůře, které je zadarmo, skutečně ano. Jiné výhody to ovšem snadno mohou dorovnat.
Zvlášť v době, kdy jsou ceny nemovitostí skutečně velké, je totiž mnoho lidí nuceno bydlet ve skutečně malém bytě třeba i s několika dětmi. Rodiče se mnohdy musí vzdát ložnice a spí v obývacím pokoji. Představa, že tam v zimě ještě rozloží jeden nebo dva sušáky na prádlo, přitom není nijak zvlášť lákavá.
Dnes již sušičky nespotřebují tolik elektřiny
V místnosti poté nebude hnutí a kromě toho se tam zásadně zvýší vlhkost, což může vést třeba k plesnivým zdem. Zvlášť ve starších domech, kde má vlhkost tendenci se držet, navíc jedna várka prádla za chladného počasí bude schnout i několik dní. Než skutečně uschne, může se stát, že oblečení zatuchne a místo abyste si ho oblékli, budete ho prát znovu.
Řešením je tak skutečně právě sušička. A to i přes vyšší cenu. Navíc v poslední době to s nimi již není tak špatné jako v minulosti, co se spotřeby týká.
„Vývoj jde kupředu, a tak se na trh dostávají úsporné varianty, a to jsou sušičky prádla s tepelným čerpadlem. Ty skutečně oproti těm modelům, které jsme vídali dosud, dokážou ušetřit energii,“ popsal Václav Beneš. Zdůraznil ale, že to má háček. Je potřeba skutečně správná údržba, aby se sušička nestala skrytým žroutem elektřiny.
Nejvíce elektřiny odčerpávaly historické sušičky
Dříve existovaly odvětrávací sušičky, které byly poměrně náročné už jen na samotnou instalaci do bytu. Měly totiž potrubí, které se muselo vyvést ven z domu podobně jako u klimatizace. Kromě toho měly opravdu velkou spotřebu elektřiny, a proto si je většina domácností stejně nemohla dovolit.
Později vznikly kondenzační sušičky, které se používají i dnes. Ty již žádné potrubí nepotřebují, protože se pára sráží přímo v nich. Poté již voda odchází buď přímo do odpadu, nebo do zásobníku.
Existují ale sušičky bez tepelného čerpadla nebo s tepelným čerpadlem. A právě v tom je dnes největší rozdíl, co se spotřeby týká. Sušička s tepelným čerpadlem totiž zvládne usušit prádlo i při nižší teplotě, protože celý systém je jinak konstruovaný, což umožňuje také nižší spotřebu. Bohužel se ale oproti starším typům těchto spotřebičů o něco hůře čistí, a tak je potřeba se na to soustředit.
Pokud sušičku nečistíte, může vás zruinovat
„Je třeba skutečně věnovat velkou pozornost právě čištění filtrů, a to nejen filtrů žmolků, ale i kondenzátoru nebo filtru toho kondenzátoru, kdy skutečně ta spotřeba, ve chvíli, kdy to nečistíte po každém použití, může dramaticky narůstat,“ vysvětlil Václav Beneš, v čem spočívá onen háček.
Ještě před pár lety přitom byly sušičky s tepelným čerpadlem velmi drahé. Dnes už se dají pořídit i pod 15 tisíc korun a sušičky bez čerpadla už se v zásadě nevyrábí. Stále jsou ale v prodeji, protože ještě existují skladové zásoby.
Zvláště lidé, kteří například v pronajatém bytě mají k dispozici starší sušičku, ji tak někdy raději nepoužívají, protože se obávají vysokých účtů za energie. A svým způsobem mají pravdu. Výměnou za novější model totiž domácnosti skutečně mohou ušetřit. Pokud tedy máte tento spotřebič doma již pár let, zamyslete se, zda byste ho nemohli nahradit lepším.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]