Kolik elektřiny spotřebuje osvětlení vánočního stromku? Můžete zaplatit hodně

Vánoce si umíme představit i bez vánočních světel. Vzhledem ke zdražování elektřiny je však důležité zvážit, zda je možné na osvětlení našich domovů ušetřit.

Přestože ceny elektřiny kvůli evropské energetické krizi rostou, mnozí z nás si Vánoce bez všudypřítomných světel nedokážou představit. Světla na vánočním stromku vytvářejí úžasnou atmosféru, a tak není divu, že chceme, aby v souladu s tradicí zářila i v našich domovech.

Málokdy přemýšlíme o tom, kolik elektřiny spotřebuje osvětlení vánočního stromku. Vzhledem k tomu, jak malé jsou jednotlivé žárovky a jak symbolické je množství světla, které vyzařují, se nám zdá, že tyto hodnoty jsou zanedbatelné. To však není pravda.

Standardní řetěz světel na vánoční stromek se skládá ze 100 žárovek. V případě tradičních světel se jedná o příkon 50 wattů. Předpokládáme-li, že osvětlení vánočního stromku budeme používat čtyři hodiny denně, znamená to spotřebu energie 0,2 kWh. V průměru to bude stát 0,78 Kč.

Vánoční stromek by měl být tradičně ozdoben do 6. ledna. Za předpokladu, že vánoční stromek ozdobíme nejpozději na Štědrý den, budeme světla používat přibližně 14 dní. U řetězu, který obsahuje 100 žárovek, budou náklady na energii spotřebovanou během této doby činit 11 – 17 Kč. Stále se to nezdá mnoho, ale je důležité si uvědomit, že 100 světel obvykle nestačí na jeden vánoční stromek.

Má-li být vánoční stromek slušně osvětlený, potřebujeme k jeho ozdobení obvykle kolem 200-300 žárovek. To znamená, že náklady na rozsvícení vánočního stromku na pouhé čtyři hodiny denně se pohybují mezi 31 až 46 Kč. Tyto hodnoty se samozřejmě zvyšují, pokud chcete s rozsvíceným vánočním stromkem strávit více času.

Klasické žárovky nebo LED diody?

U zdrojů LED je situace poněkud odlišná. Jedna dioda má výkon přibližně 0,035 W, což je zřetelně méně než 0,5 W, které potřebuje standardní žárovka. Výpočty ukazují, že nahrazení běžných světelných zdrojů zdroji LED umožňuje zřetelné snížení spotřeby elektrické energie. Za předpokladu předchozích podmínek (čtyři hodiny denně po dobu 14 dní) spotřebuje 100 LED diod stejné množství energie jako 100 žárovek za jeden den.

V případě obrovského osvětlení sestávajícího z 50 000 jednotlivých zdrojů spotřebují tradiční světla 25 kWh za hodinu, což na dvoutýdenní bázi představuje náklady 5000 až 7000 Kč. LED zdroje ve stejné situaci spotřebují 1,75 kWh za hodinu, což znamená čtrnáctidenní náklady ve výši 391 až 1300 Kč.

Kromě nižších nákladů spojených s provozem zdrojů LED mají i další výhody. Nezahřívají se, čímž se snižuje riziko požáru, a vydrží mnohem déle než žárovky – až desetkrát déle.

Zdroj: redakce, tzb-info.cz