Stojí za to zhasínat světla? Vyvracíme oblíbený mýtus

Kdy se vyplatí zhasnout světla v místnosti? Někteří tvrdí, že světlo by se mělo vypínat vždy, když není potřeba. Jiní jsou zase přesvědčeni, že v některých situacích je levnější nechat žárovku svítit. Ověřujeme, jak je to doopravdy.

Mnohé nasvědčuje tomu, že elektřina bude v blízké budoucnosti výrazně dražší. Při hledání způsobů, jak ušetřit, se vyplatí zabývat se osvětlením. Již mnoho let existuje mýtus, který může být škodlivý. Podíváme se, zda a kdy byste měli vypnout světla.

Osvětlení by se nemělo zapínat, pokud to není nutné. Během dne můžeme zajistit maximální využití přirozeného slunečního světla. Když však začneme používat osvětlení, je důležité, abychom tak činili hlavou. Tedy vypnout ho, když ho nepotřebujeme. Oblíbeným mýtem však je, že se to ne vždy vyplatí.

Po mnoho let ve společnosti převládalo přesvědčení, že by se nemělo zhasínat světlo, když „na chvíli“ opustíte místnost. Jak dlouhý je okamžik? Podle některých jsou to dvě minuty, podle jiných pět minut, zatímco jiní poukazují na to, že se nevyplatí zhasínat světlo na méně než čtvrt hodiny. To není pravda.

Tématu se před mnoha lety věnoval populární pořad „Bořiči mýtů“. Výsledek experimentu byl popsán na stránkách serveru Vanderbilt. Vědci se rozhodli otestovat pět typů osvětlení:

  • klasickou 90W žárovkou
  • kompaktní zářivky 10 W
  • 70 W halogen
  • LED 1 W
  • 10 W zářivka

Klíčovým prvkem studie bylo zjistit, kolik energie se spotřebuje při spuštění jednotlivých světelných zdrojů. Tyto hodnoty by pak mohly být vztaženy k hodinové spotřebě energie (která se vypočítá vynásobením příkonu zařízení jednou hodinou, čímž se získá výsledek ve Wh neboli watthodinách).

Stojí za to zhasnout světla?

Experiment provedený skupinou Bořiči mýtů přinesl překvapivé výsledky. Ukazuje se, že v některých případech je doba, kdy se nevyplatí vypínat světla, kratší než jedna vteřina. Celkové výsledky jsou následující:

  • klasická žárovka – 0,36 vteřiny
  • kompaktní zářivka – 0,015 vteřiny
  • halogen – 0,51 vteřiny
  • LED – 1,28 vteřiny
  • zářivka – 23,3 vteřiny

Samotná spotřeba energie však není všechno. Důležitá je také životnost žárovky. Ta se vyjadřuje nejen v hodinách, ale také v cyklech zapnutí a vypnutí. Je důležité si uvědomit, že vypnutí světla na několik vteřin může zkrátit dobu provozu žárovky natolik, že úspora energie nepokryje náklady na její včasnou výměnu.

Z energetického hlediska se zdá, že se vyplatí vypínat většinu typů světelných zdrojů, kdykoli opustíme místnost. Výjimkou jsou klasické zářivky, které vydrží svítit déle než 23 vteřin, než spotřebují množství energie potřebné k jejich spuštění.

V praxi však doporučujeme, abyste světlo nevypínali na několik sekund nebo na několik sekund. Pokud však opustíte místnost i na několik minut, je vhodné zhasnout světlo. Zvláště když uvážíme, že většina z nás používá LED žárovky, které jsou velmi odolné vůči častému zapínání a vypínání.

Zdroj: vanderbilt.edu