Přechod na obnovitelné zdroje do roku 2050 může ušetřit biliony korun. Studie z Oxfordu mnohé zaskočí

Očekává se, že přechod na dekarbonizovaný energetický systém kolem roku 2050 ušetří světu nejméně 12 bilionů dolarů (294 bilionů korun) ve srovnání s pokračováním naší současné úrovně využívání fosilních paliv, říká studie výzkumníků Oxfordské univerzity.

Výzkum ukazuje oboustranně výhodný scénář, v němž rychlý přechod na čistou energii vede k nižším nákladům na energetický systém než systém fosilních paliv a zároveň poskytuje více energie globální ekonomice a rozšiřuje přístup k energii pro více lidí po celém světě, píše web ScienceDaily.

Scénář studie „Rychlý přechod“ ukazuje realistickou možnou budoucnost energetického systému bez fosilních paliv kolem roku 2050, který poskytne o 55% více energetických služeb na celém světě než dnes, a to posílením solárních, větrných, baterií, elektrických vozidel a čistých paliv, jako je zelený vodík (vyrobený z obnovitelné elektřiny).

Náklady na obnovitelné zdroje mají klesající tendenci po celá desetiletí. V mnoha situacích jsou již levnější než fosilní paliva a náš výzkum ukazuje, že v nadcházejících letech budou levnější než fosilní paliva téměř ve všech směrech. A pokud přechod urychlíme, zlevní rychleji.

Úplné nahrazení fosilních paliv čistou energií do roku 2050 nám ušetří biliony, je přesvědčen profesor Doyne Farmer, který vede tým, jež provedl studii v Institutu pro nové ekonomické myšlení na Oxford Martin School.

Studie ukázala, že náklady na klíčové skladovací technologie, jako jsou baterie a elektrolýza vodíku, pravděpodobně také dramaticky klesnou. Náklady na jadernou energii se přitom v posledních pěti desetiletích soustavně zvyšovaly, takže je vysoce nepravděpodobné, že by byla nákladově konkurenceschopná s klesajícími náklady na obnovitelné zdroje a skladování.

Od ruské invaze na Ukrajinu náklady na fosilní energii prudce vzrostly, což způsobilo inflaci po celém světě. Tato studie, provedená před současnou krizí, bere tyto skutečnosti v úvahu s využitím údajů o cenách fosilních paliv za více než sto let. Současná energetická krize podtrhuje zjištění studie a demonstruje rizika pokračujícího spoléhání se na drahá, nejistá fosilní paliva.

Výzkum potvrzuje, že reakce na krizi by měla zahrnovat urychlení přechodu na nízkonákladovou čistou energii co nejdříve, protože to přinese výhody jak pro hospodářství, tak pro planetu.

Zdroj: ScienceDaily