Kdy se nad námi začnou prohánět elektrická letadla?

Už za sedm let by se nad našimi hlavami mohla prohánět letadla poháněná výhradně elektřinou. Na vytvoření tohoto dalšího významného vědeckého pokroku se podílí izraelská společnost Eviation Omera Bar-Yohaye. Do prvního zkušebního letu zbývají už jen týdny. Zatím má elektrické letadlo za sebou motorové zkoušky, které proběhly na městském letišti Arlington severně od Seattlu v USA, jak uvedli na webu CNN Business.

Letadlo, které dostalo jméno Alice, pojme pro tento zkušební let devět lidí – dva piloty a sedm pasažérů. Navíc bude mít Alice na palubě 850 kg nákladu. Letět by mělao rychlostí 471 km za hodinu. Původně už mělo dojít ke zkušebnímu letu v loňském roce, ale kvůli špatným povětrnostním podmínkám to muselo být odložené.

Společnost Eviation vyvinula tři verze prototypu: manažerskou verzi a verzi specializovanou na nákladní dopravu. Provedení executive má šest sedadel pro cestující, což umožňuje prostornější let, a nákladní letoun pojme 137 krychlových metrů objemu. To vše je podle společnosti možné při snížení nákladů na údržbu a provoz komerčních letadel až o 70 %, uvedl server CNN.

Dalším důležitým faktorem je snížení uhlíkové stopy

Samozřejmě zásadní otázkou, stejně jako u elektromobilů, je baterie, přesněji její hmotnost. „Jakmile budeme mít lepší technologii baterií, což předpokládám, že bude za dva nebo tři roky, budou mít elektrická letadla budoucnost,“ říká pro CNN Ross Aimer, generální ředitel společnosti Aero Consulting Experts.

Elektrická letadla nemají být jen kratochvílí izraelských inženýrů, ale i velké letecké společnosti s nimi do budoucna počítají. Například Boeing i Airbus už investovaly do elektrického letectví stovky milionů dolarů.
Ale třeba i přepravní společnost DHL si předobjednala dvanáct letadel Alice. „Naší snahou je výrazně přispět ke snížení uhlíkové stopy a tyto pokroky v leteckém parku a technologiích budou mít velký vliv na další snižování emisí uhlíku,“ uvedl Mike Parra, generální ředitel společnosti DHL Express America, v rozhovoru pro CNN Business a ještě dodal, že se počítá s lety na kratší vzdálenosti.

Tak schválně, kdo bude mít za několik let převahu, elektromobily či elektroletadla?

Zdroj: CNN Business