Drony velikosti Boeingu 747 mají pomáhat při přepravě zboží

Společnost Natilus, začínající podnik se sídlem v San Diegu, vytvoří autonomní nákladní drony o velikosti Boeingu 747. Zařízení pomohou zefektivnit mezinárodní dopravu a snížit související emise uhlíku.

Jak informoval portál Singularity Hub, start-up Natilus, založený v roce 2016, se pochlubil plány na výrobu bezpilotních letadel, která pojmou o 60 % více nákladu než stávající nákladní letadla a zároveň vyprodukují o 50 % méně oxidu uhličitého. Jejich náklady budou navíc o 60 % nižší.

Drony velikosti Boeingu 747

„Společnost Natilus hodlá způsobit revoluci v dopravním odvětví tím, že bude poskytovat včasnou leteckou přepravu s cenově dostupným snížením nákladů o 60 %, což výrazně zvýší konkurenceschopnost letecké dopravy,“ zdůraznil v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Natilus Alexej Matjušev.

Konstrukce bezpilotních letounů lépe využije vnitřní prostor – mají prostor ve tvaru diamantu. Vnější, aerodynamičtější tvar plavidla navíc umožní rychlejší let a nižší spotřebu paliva.

Společnost Natilus plánuje výrobu čtyř různých modelů bezpilotních letounů, které budou přepravovat náklad především v kontejnerech. Půjde o stroje krátkého doletu s nosností 3,8 tuny, stroje středního/dlouhého doletu s nosností 60 tun a letouny dlouhého doletu s nosností 100 a 130 tun. Prozatím společnost provedla dva testy dronu v aerodynamickém tunelu a let prvního prototypu se uskuteční pravděpodobně v roce 2023.

Společnost předpokládá, že v budoucnu budou drony provádět plně autonomní lety. Ještě předtím však budou na jejich práci dohlížet piloti. Podle tiskové zprávy společnosti Natilus není o zájemce o letadlo nouze. Doposud bylo objednáno více než 440 strojů v hodnotě 6 miliard dolarů, tedy asi 120 miliard korun.

Na webových stránkách Singularity Hub bylo uvedeno, že některé z dronů společnosti Natilus budou svou velikostí připomínat Boeing 747. Tento letoun má v závislosti na své verzi rozpětí křídel 59,6 až 68,5 metru, délku 70,6 až 76,4 metru a výšku 19,4 metru.

Zdroj: singularityhub.com