Vědci vyvinuli novou metodu výroby paliva ze skleníkových plynů

USA – Vědci z University of Cincinnati vyvinuli novou metodu výroby paliva ze skleníkových plynů. Může pomoci nejen zachránit klima naší planety, ale také usnadnit budoucí dobývání vesmíru, píší na webu uc.edu.

Odborníci varují, že změna klimatu na naší planetě již zašla tak daleko, že ji možná nebude možné zvrátit. Neustále však vznikají projekty, které dávají naději na záchranu planety a snížení množství produkovaných skleníkových plynů.

Nový způsob výroby paliva by mohl zachránit planetu
Vědci z univerzity v Cincinnati mají na toto téma jednu z nejzajímavějších myšlenek. Podařilo se jim totiž vyvinout metodu výroby paliva ze skleníkových plynů. Tato myšlenka může přinést mnoho výhod, protože nejen sníží množství skleníkových plynů, ale také poskytne palivo pro různá vozidla. A to nejen na naší planetě, ale také při kolonizaci Marsu. To NASA umožní snadno zajistit palivo pro rakety na povrchu Rudé planety.

Vědci použili uhlíkový katalyzátor a reaktor k přeměně oxidu uhličitého na metan. Použili reakci známou jako „Sabatierova reakce“, pojmenovanou po slavném francouzském chemikovi.

Zajímavé je, že samotný proces není novým objevem. NASA ji již používá k odstraňování oxidu uhličitého vydechovaného astronauty na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. To se pak přemění na raketové palivo, které se používá v raketových motorech vesmírné stanice.

Nová technologie by mohla velmi dobře fungovat na Marsu, jehož atmosféra se skládá téměř výhradně z oxidu uhličitého. Vědci jsou proto přesvědčeni, že astronauti si na povrchu planety budou schopni sami vyrobit palivo potřebné k návratu domů. Nebylo by pak nutné odvážet ze Země tolik paliva a volný prostor by bylo možné využít k dopravě většího množství vody, potravin a vědeckého vybavení. Tento proces by byl užitečný i na Zemi, protože by pomáhal bojovat proti změně klimatu zachycováním skleníkových plynů ze vzduchu.

Dobývání vesmíru bude snazší
Vědci stále pracují na zvýšení účinnosti procesu výroby metanu. Testují také katalyzátory, které by umožnily výrobu dalších druhů paliv, včetně ethylenu. Tato látka je velmi užitečná, protože se z ní mimo jiné vyrábějí plasty a pryž.

Zdroj: uc.edu