Je tohle budoucnost lidstva? Mozkový implantát převádí myšlenky na text

Mozkový implantát nazvaný Stentrode umožňuje pacientům bezdrátově ovládat digitální zařízení pomocí myšlenek. Základní technologie společnosti Synchron se nazývá motorická neuroprotéza (MNP) a je určena pro pacienty, kteří jsou ochrnutí v důsledku různých onemocnění, napsal server Freethink.

Ochrnutý muž poprvé tweetuje pouze svými myšlenkami pomocí rozhraní mozek-počítač. „Není třeba stisků kláves ani hlasů. Tento tweet jsem vytvořil pouhým přemýšlením,“ napsal na Twitteru Philip O’Keefe, 62letý Australan s nemocí ALS.

Muž poprvé v historii technologie použil počítačový čip ve svém mozku k odeslání prvního tweetu psaného přímo myšlenkou. Implantát nevyžadoval, aby O’Keefe podstoupil invazivní operaci mozku. Místo toho mu byl v dubnu 2020 instalován přes krční žílu pomocí technik běžně používaných při léčbě mrtvice.

V té době již O’Keefe trpěl progresivní paralýzou způsobenou ALS. V době, kdy mu bylo implantováno rozhraní mozek-počítač (BCI), se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že již nemohl vykonávat mnoho samostatných činností. „Když jsem poprvé slyšel o této technologii, věděl jsem, jak velkou nezávislost mi může vrátit,“ řekl O’Keefe podle prohlášení společnosti Synchron, neurotechnického startupu, který za čipem stojí. „Systém je úžasný, je to jako učit se jezdit na kole – chce to cvik, ale jakmile se rozjedete, stane se to přirozené. Teď už jen přemýšlím, kam na počítači chci kliknout, a mohu posílat e-maily, bankovní účty, nakupovat a nyní i posílat zprávy světu přes Twitter.“

Dekódování mozkových vln

Čip je umístěn v cévě nad motorickou kůrou, což je část mozku, která se podílí na ovládání pohybů. Rozhraní mezi mozkem a počítačem po umístění nabobtná a přitlačí elektrody ke stěně cévy v blízkosti mozku. To mu umožňuje snímat a zachycovat neurologické vstupy, v podstatě dekódovat mozkové vlny a odesílat je jako bezdrátový signál do počítače nebo chytrého telefonu.

Čip Stentrode není zdaleka prvním zařízením, které dekóduje mozkové vlny. V loňském roce vytvořili vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku řečovou neuroprotézu, která převáděla myšlenkové signály do hlasivek a textu na obrazovce počítače, čímž v podstatě dala člověku s ochrnutým hlasivkovým aparátem opět možnost mluvit.

Společnost Synchron plánuje v letošním roce zahájit svou první studii rozhraní mozek-počítač na člověku spolu s firmou Neuralink Elona Muska, dalším neurotechnickým startupem, který pracuje na technologii rozhraní mozek-počítač.

Zdroj: freethink.com