Vědci mají nový a účinnější způsob léčby deprese

Vědci ze San Franciska vyvinuli nový způsob léčby deprese. K tomuto účelu používají speciální metodu stimulace specifických oblastí mozku a klinické studie ukazují, že je velmi slibná, uvádí web ucsf.edu.

Deprese je velmi nebezpečná nemoc, která může postihnout každého. Léčba je velmi obtížná, protože mnoho lidí si ji ani neuvědomuje. A co hůř, deprese často nereaguje na léky, takže si nemocní v mnoha případech berou život.

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Francisku však mají naději na účinnou léčbu deprese. Zveřejnili totiž výsledky nové studie o novém typu léčby pacientů.

Vědci vyvinuli přesný přístup k léčbě deprese rezistentní na léky pomocí identifikace a oblastí v mozku pacienta spojených s příznaky. Léčba využívá hlubokou mozkovou stimulaci (DBS), která měla v předchozích klinických studiích omezený úspěch.

Největší problém při použití DBS spočívá v tom, že konstantní elektrickou stimulaci lze aplikovat pouze na jednu oblast mozku. Deprese se přitom může týkat různých oblastí. Vědcům se však podařilo objevit neuronální biomarker v podobě specifických vzorců mozkové aktivity, které indikují nástup depresivních příznaků. To umožnilo optimalizovat zařízení DBS tak, aby mohlo reagovat, když rozpozná tento konkrétní vzorec v mozku.

Studie ukázala, že tento individuální přístup dokázal téměř okamžitě zmírnit depresivní příznaky pacienta. Oproti tomu jiné léčby DBS vyžadují 4 až 8 týdnů léčby, než se projeví úleva od příznaků.

Je však důležité si uvědomit, že jde o invazivní léčbu, při níž je nutné implantovat elektrody přímo do mozku. Jeden z nich nepřetržitě monitoruje oblast mozku, která je zodpovědná za pacientovu depresi. Druhá dávka proudu 1 mA po dobu šesti sekund způsobí změnu neuronální aktivity.

Vědci zapojení do projektu však nadšení pacientů chladí. Přestože jsou výsledky slibné, byla dosud provedena pouze jedna studie na vybraném pacientovi. Projekt proto vyžaduje další výzkum.

Zdroj: ucsf.edu