Facebook činí rozhodující krok v propojení Instagramu, Messengeru a WhatsApp

Někteří uživatelé Instagramu nyní budou moci posílat zprávy svým přátelům na Messengeru, aniž by potřebovali účet na Facebooku. Bude existovat více změn, které integrují aplikace.

Tento krok je prvním krokem v plánu Facebooku oznámeném v loňském roce integrovat Instagram, WhatsApp a Messenger. Toto úsilí by mohlo účinně posílit dominanci Facebooku na trhu zpráv po celá léta a možná by ztížilo rozbití společnosti, která je ve Washingtonu protimonopolně sledována. Instagram, WhatsApp a Messenger se mohou pochlubit více než miliardou aktivních uživatelů měsíčně.

Možnost odesílat zprávy nebo videochat mezi uživateli Instagramu a Messengeru je v současné době testována na vybraných trzích a v příštích měsících se rozšíří po celém světě. Společnost během mediálního briefingu neodhalila všechny podrobnosti, ale uvedla, že uživatelé Instagramu dostanou příležitost využít „nové zážitky“. Facebook začal testovat novou funkcionalitu letos v létě, nyní ji ale rozšiřuje.

Kdy pro všechny?
Společnost odmítla poskytnout plán, kdy bude stejná funkce k dispozici pro WhatsApp.

Facebook poprvé odhalil své plány v březnu 2019, že bude kombinovat různé služby, včetně WhatsApp, Instagram a Facebook. Myšlenka byla, že lidé, kteří mají pouze účty WhatsApp, mohli posílat zprávy svým přátelům na Instagramu nebo Messengeru a naopak, aniž by museli stahovat aplikaci nebo přepínat mezi více aplikacemi pro odesílání zpráv. Facebook získal Instagram v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014. V roce 2011 Messenger změnil Messenger na samostatnou aplikaci.

Obrovská práce IT specialistů
Když se během tiskového briefingu zeptali, jak obtížné by bylo zrušení integrace, pokud by regulační orgány chtěly rozdělit divize uvnitř společnosti, šéf Instagramu Vishal Shah uvedl, že toto úsilí bylo „obrovskou investicí z hlediska infrastruktury“.

Na otázku, zda by integrace mezi aplikacemi mohla otevřít cestu k pronásledování (trvalé obtěžování), šéf Instagramu odpověděl, že uživatelé mohou blokovat kohokoli ve všech aplikacích. Kromě toho byla přidána nová nastavení ochrany osobních údajů, aby se uživatelé mohli rozhodnout, kdo je může kontaktovat, a Instagrameři se mohou rozhodnout nepřijímat zprávy od uživatelů Facebooku (Messenger) a naopak.