Japonsko spustí obří turbínu do oceánu. Je neomezeným zdrojem energie

Japonská společnost IHI Corporation pracuje na obří 330tunové podvodní turbíně. Brzy budou zahájeny testy nového systému, který by mohl poskytnout neomezený zdroj obnovitelné a ekologické energie.

Hluboko pod vlnami se nachází zdroj energie, který nemá obdoby. Japonští inženýři zkonstruovali skutečného leviatana, který je schopen odolat nejsilnějším mořským proudům a přeměnit jejich tok na prakticky neomezený zdroj elektřiny.

Společnost Ishikawajima-Harima Heavy Industries, nyní známá pouze jako IHI Corporation pracuje na této technologii již více než deset let a v roce 2017 navázala spolupráci s Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO), aby otestovala své návrhy. V únoru systém překonal významný milník a úspěšně dokončil tři a půl roku trvající provozní testy ve vodách u jihozápadního pobřeží Japonska, jak píše server Science Alert.

Prototyp o hmotnosti 330 tun nese jméno Kairyu, což ve volném překladu znamená „oceánský proud“. Její konstrukce se skládá z 20 metrů dlouhého trupu obklopeného dvojicí stejně velkých válců, z nichž každý obsahuje systém výroby energie připojený k 11 metrů dlouhé lopatce turbíny.

Kairyu je navržena tak, aby se vznášela asi 50 metrů pod hladinou – jak stoupá k hladině, odpor vzduchu vytváří potřebný točivý moment pro turbíny. Každá lopatka se otáčí v opačném směru, takže jednotka je relativně stabilní.

Po připevnění ke dnu oceánu pomocí kotevního kabelu a napájecích kabelů se zařízení může samo orientovat tak, aby našlo nejefektivnější polohu pro výrobu energie z pulzů hlubokomořského proudu a nasměrovalo ji do sítě. Bylo zjištěno, že při průtoku dva až čtyři uzly (přibližně jeden až dva metry za sekundu) je Kairyu schopna generovat 100 kilowattů energie.

Pokud vše půjde podle plánu a společnosti IHI Corp. se podaří překonat případné potíže, mohla by pokrýt 40 až 70 % energetické potřeby Japonska.

Zdroj: redakce, sciencealert.com