Německo uzavírá polovinu svých jaderných elektráren. Ostatní přestanou fungovat v roce 2022

Německo před časem prohlásilo, že chce zlikvidovat nebezpečné jaderné elektrárny. Tři ze šesti dosud provozovaných elektráren byly uzavřeny k 31. prosinci 2021.

Většina poslanců Spolkového sněmu rozhodla, že země do konce roku 2022 postupně ukončí využívání jaderné energie. V současné době se uzavírají jednotky v Brokdofu, Grohnde a Gundremmingenu a příští rok se Německo zbaví jednotek Isar 2, Emsland a Neckarwestheim II, informuje vláda na svém webu.

Naši západní sousedé chtějí do roku 2030 pokrýt energetické potřeby země pomocí větrné a solární energie. Je však třeba poznamenat, že jaderné elektrárny jsou také relativně „zelené“ a mnohem stabilnější než tyto typicky obnovitelné zdroje energie.

V současné době v zemi tvoří „zelená“ energie až 41 procent energetického mixu – zatímco jaderná energie představuje 12 procent, informuje web umweltbundesamt.de. Zbytek tvoří elektrárny spalující uhlí (28 procent) a paliva (15 procent). Projaderní aktivisté obviňují německou vládu z toho, že postupným ukončením jaderné energetiky ve skutečnosti zvyšuje emise CO2, přestože se v mezinárodním měřítku snaží tyto emise minimalizovat. Je to proto, že v přechodném období by se před rozšířením obnovitelných zdrojů energie více využívaly fosilní zdroje energie.

Zdá se, že většina německého obyvatelstva v posledních letech podpořila postupný útlum jaderné energetiky. Podle ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové „by jaderná energie nezajistila ani bezpečnější, ani levnější dodávky energie“, informuje deník welt.de.

Zdroj: bundesregierung.de, umweltbundesamt.de, welt.de