Vědci objevili nový způsob výroby energie ze vzduchu

Větrná a solární energie mohou mít brzy konkurenci. Vědci z Institutu biomedicínských objevů Monashovy univerzity v australském Melbourne našli způsob, jak získávat elektřinu ze vzduchu. Výzkumný tým vyrobil a analyzoval enzym spotřebovávající vodík z běžné půdní bakterie Mycobacterium smegmatis. Enzym nazvaný Huc čerpá vodík z atmosféry a přeměňuje ho na elektřinu, jak píše web TCD.

O svém objevu informují v časopise Nature. Ukazuje se, že mnoho bakterií může využívat vodík z atmosféry jako zdroj energie, a to i v prostředí chudém na živiny. Stopové množství vodíku v ovzduší je pro bakterie zdrojem energie, který jim pomáhá růst a přežít, a to i v antarktické půdě, sopečných kráterech a hlubokém oceánu.

Huc nejenže dokáže přeměnit stopové množství vodíku na elektřinu, ale nová studie ukazuje, že přečištěný Huc lze skladovat po dlouhou dobu.

Enzym lze zmrazit nebo zahřát na 80 stupňů Celsia a zachová si schopnost generovat energii. To ukazuje, že právě tento enzym pomáhá bakteriím přežít v těch nejextrémnějších prostředích. Bakterie, které enzym produkují, lze navíc pěstovat ve velkém množství, což z nich činí velmi udržitelný zdroj. Přestože je výzkum tohoto objevu teprve na začátku, mohl by znamenat zásadní průlom v oblasti čisté energie.

Zdroj: thecooldown.com, nature.com