Japonci představili plovoucí město budoucnosti. Má plavat na moři, být soběstačné a šetrné k životnímu prostředí

Japonci přišli s velmi ambiciózním konceptem. Jedná se o plovoucí město, které bude plně soběstačné. Bude poskytovat místo k životu a práci i širokou škálu volnočasových a zábavních aktivit. Bude také odolné vůči klimatickým změnám. To je Dogen City.

Plně soběstačné plovoucí město, to je nápad japonské společnosti N-Ark. Dokáže se vyrovnat se stoupající hladinou vody spojenou se změnou klimatu. Zároveň má být schopno zajistit energii, potraviny a vodu pro 40 000 lidí. Asi 10 000 z nich by zde žilo trvale a pracovalo na místních pracovních místech, zbytek by tvořili turisté, píše web Robb Report.

Dogen City, jak se město projektu N-Ark jmenuje, by bylo kulaté. Podle inženýrů by tento tvar umožnil, aby odolalo různým nepříznivým povětrnostním podmínkám a přežilo i tsunami. Mělo by měřit po obvodu 4 km.

Město má být rozděleno na tři odlišné oblasti. První a nejdůležitější by byla obytná zóna, která by byla dvouúrovňovým prstencem. Ve spodní části by se skutečně nacházely byty, zatímco v horní části by byla pěší stezka a komerční zařízení, jako jsou restaurace nebo kavárny. Prstenec by také zasahoval pod vodu, kde by se zase nacházelo (mořem chlazené) datové centrum. To by bylo zodpovědné za správu města, ale mělo by i vědeckou funkci.

Uvnitř prstence by se nacházela plovoucí architektura. Jedná se o prostor, který lze flexibilně uspořádat. Mohly by sem být zařazeny nejrůznější budovy: od škol a nemocnic přes hotely, stadiony a modlitebny až po náměstí a parky. Celá oblast má být velmi „zelená“, a tedy šetrná jak k lidem, tak ke klimatu.

Podle výpočtů společnosti N-Ark by město ročně spotřebovalo 2 miliony litrů vody a vyprodukovalo téměř 3 300 tun odpadků určených k likvidaci. Zároveň by bylo schopno vyprodukovat téměř 7 000 tun potravin a 22,265 GW elektrické energie.

Zatím však N-Ark zůstává spíše v oblasti snů než plánů. Japonci nepředstavili rozpočet, nevybrali lokalitu a neuvádějí vlastně žádné podrobnosti o realizaci. Přesto věří, že se Dogen City stane realitou již v roce 2030.

Zdroj: Robb Report; N-Ark