Čína buduje podvodní datové centrum. Zabere plochu devíti fotbalových hřišť

Číňané začali vážně konkurovat USA, pokud jde o výpočetní výkon. Konsorcium firem z této země v současné době buduje obří datové centrum, které bude umístěno pod vodou, u pobřeží pobřežního města Sanya. Tato platforma má nabídnout silný výpočetní výkon a zároveň být ve srovnání s tradičními serverovnami velmi energeticky úsporná.

Očekává se, že systém budovaný Čínou bude prvním komerčním podvodním datovým centrem na světě, píše server Tom´s hardware. Je pravda, že společnost Microsoft již podobnou platformu vytvořila v roce 2014, ale pouze v experimentální verzi. Čínské společnosti se okamžitě rozhodly pro implementaci finálního hardwaru. První modul budovaného datového centra byl instalován u pobřeží města Sanya jižně od ostrova Hainan již v dubnu letošního roku. Každá taková jednotka má být schopna zpracovat více než 4 miliony snímků s vysokým rozlišením za 30 sekund, což zase odpovídá výkonu 60 000 běžných osobních počítačů.

V průběhu příštích pěti let hodlají zúčastněné společnosti instalovat až 100 takových výpočetních jednotek, což, jak lze snadno spočítat, poskytne kapacitu šesti milionů klasických počítačů. Každý jednotlivý segment pro ukládání dat váží 1 300 tun a je umístěn v hloubce 35 metrů pod hladinou moře. Předpokládá se, že tyto platformy vydrží nejméně 25 let nepřetržitého provozu.

Datové centrum bude zabírat plochu 68 000 m2, což odpovídá přibližně devíti plnohodnotným fotbalovým hřištím. Pro podvodní zařízení to není problém, protože nezabírá prostor, který by mohl být využit pro obytnou nebo komerční výstavbu. Podvodní instalace má i další důležité výhody. Především ušetří až 105 000 tun sladké vody ročně, která se používá na chlazení. Kromě toho se přirozeným chlazením mořskou vodou ušetří také elektrická energie, konkrétně až 122 milionů kWh energie. Výstavba celého datového centra bude stát přibližně 879 milionů amerických dolarů a její dokončení je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2025.

Zdroj: Tom´s hardware