I Ukrajina má obrovské ztráty. Ukořistěné tanky a západní pomoc padly do rukou Rusů

Válka na Ukrajině v posledních měsících vypadá mnohem lépe pro Ukrajince než pro Rusy. Stojí však za zmínku, že Ukrajinci nedosáhli osvobození Chersonu ani velké části východní Ukrajiny beze ztrát. Ty však byly kryty ukořistěnými stroji a zásobami ze Západu. Uvádíme nejzajímavější případy.

Podle seznamu vedeného analytiky skupiny Oryxspioenkop přišla Ukrajina nejméně o 453 tanků. Hovoříme zde o ztrátách, které jsou potvrzeny fotografiemi, takže skutečné číslo může být vyšší. 269 tanků bylo zničeno, 16 opuštěno a 144 převzali Rusové nebo milice lidových republik Donbasu.

Nejvíce vizuálně potvrzené ztráty jsou u tanků T-64BV (198), což je stará základní konstrukce z 80. let s továrně instalovaným reaktivním pancířem Kontakt-1. Ty neposkytují žádnou ochranu proti ničemu jinému než velmi starým protitankovým systémům, jako jsou granátomety RPG-7.

Druhým nejztrátovějším tankem byl T-64BV ve verzi modernizované od roku 2017 (58), kdy střelec dostal termovizní zaměřovač, přidané kostky reaktivního pancíře Knife nebo systém GPS a vylepšenou komunikaci. Dále jsou zde tanky T-72M (40), T-80BV (39) dodané západními zeměmi a další konstrukce. Zajímavé je, že novější T-64BM/2 měly velmi nízké ztráty a dosud nebyl zničen žádný ze šesti T-84 Oplote.

Jedná se o bolestivé ztráty, ale Ukrajincům se podařilo získat na Rusech až 546 tanků, které byly později přijaty do výzbroje ukrajinských ozbrojených sil (SZU), jako jsou nejnovější ruské tanky T-90A/M, T-80BVM, T-72B3/M, nebo slouží jako zdroj náhradních dílů, v závislosti na jejich stavu.

Na druhou stranu, pokud jde o dodávky ze Západu nebo jiných exotických směrů, jsou to tanky rodiny T-72, které byly dosud na Ukrajinu dodány v největším počtu. Polsko poslalo více než 200 tanků T-72 a více než 100 jich darovala Česká republika (z vlastních zásob, veřejných sbírek nebo kusů zakoupených a renovovaných za americké a nizozemské peníze). V dalších zemích máme mimo jiné Maroko a Slovinsko věnovalo své těžce upravené tanky M-55S.

Ukrajina také obdržela novější konstrukce, jako je polský PT-91 Twardy, a v posledních týdnech se krystalizují rozhodnutí o přesunu tanků Challenger 2, M1A2 Abrams a Leopard 2 z Evropy nebo Kanady. Tím však příběh nekončí, protože Francie se k této skupině možná brzy připojí s tanky Leclerc. Je však třeba zdůraznit, že bude trvat ještě několik měsíců, než se dostanou do první linie.

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com