Tanky M1A2 Abrams pro Ukrajinu mají zásadní problém. Tanky mají pancíř s uranem

Zdá se, že otázka předání tanků M1A2 Abrams Ukrajině je mnohem složitější a závisí na více faktorech než na vůli americké administrativy. Vysvětlujeme jednu z nich.

Teoreticky by pro USA neměl být problém tanky poslat, protože v Sierra Army Depot (SIAD) v severní Kalifornii jsou stovky tanků M1 Abrams v různých verzích. Společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) je využívá jako základnu pro výrobu nových tanků jak pro americkou armádu, tak pro zahraniční zákazníky, jako například pro Polsko.

Na první pohled by se mohlo zdát, že odebrat z tohoto fondu jen několik desítek tanků nebude problém, ale jak upozorňuje Thomas C. Theiner, který je jedním z odborníků na zbraně, je to mnohem hlubší než jen otázka politické vůle americké administrativy, jak píše server Daily Kos.

Mluvíme o pancíři používajícím desky s ochuzeným uranem, který se používá ve všech Abramsech vyráběných pro americkou armádu od 1. října 1988. Ochuzený uran je zapouzdřen v ocelových modulech nebo, v případě třetí generace, v uhlíkových vláknech. Podle Thomase C. Theinera přicházejí moduly do závodu na výrobu tanků M1A2 Abrams v Limském tankovém závodě z jiného místa.

Za zmínku stojí, že exportní varianty tento pancíř nemají a mezera v nich byla nahrazena vložkami na bázi wolframu. Předpokládá se, že výměna náplní s ochuzeným uranem potrvá několik týdnů na jeden tank. Pokud bylo oznámeno rozhodnutí o přesunu tanků M1A2 Abrams na Ukrajinu, bylo ve skutečnosti přijato o několik týdnů, ne-li měsíců dříve.

Stojí za zmínku, že ochuzený uran v případě pancíře není tak kontroverzní jako v případě munice, protože jeho radioaktivita je zanedbatelná (hlavně alfa záření, a zde máme bariéru z oceli a kompozitů). Nezanedbatelný je také fakt, že ochuzený uran je zpracováván jako odpad, takže je levnější než wolfram.

Zdroj: redakce, dailykos.com, Business Insider