Hypersonická střela AGM-138A ARRW je americká odpověď na ruský Kinžal

Trvalo jen čtyři roky, než se USA zařadily mezi země s hypersonickými zbraněmi. Navzdory řadě neúspěchů Amerika rychle vyvinula novou, superrychlou střelu AGM-138A ARRW a provedla její první kompletní test, včetně všech fází použití nové zbraně.

Hypersonická střela AGM-138A ARRW byla otestována 12. prosince 2022. Komplexní test zahrnoval všechny fáze použití nové zbraně, a to od zavěšení pod strategický bombardér B-52, přes start, oddělení rakety od nosiče, aktivaci pohonného systému a dosažení hypersonické rychlosti až po let urychlené hlavice a její detonaci v určené oblasti, jak jsme psali v nedávném článku.

Zkouška prokazující správné fungování nové zbraně měla zvláštní význam, protože ačkoli jednotlivé fáze jejího použití byly úspěšně testovány již dříve, bylo to poprvé, kdy byly testovány všechny fáze, které by nastaly v případě bojového použití nové zbraně, současně.

Úspěch testu je o to významnější, že vývojový program ARRW se několikrát dostal do problémů, když tři po sobě jdoucí testy selhaly. Špatnou sérii přerušily až testy provedené 14. května 2022, kdy bombardér B-52H Stratofortress odpálil zkušební střelu a neskončilo to katastrofou.

AGM-138A ARRW – technická data

Střela AGM-138A ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) je zbraň označovaná jako hypersonický kluzák (hypersonický kluzák). To souvisí se způsobem, jakým se raketa dostává k cíli: po vypuštění z letadla je raketa urychlena na velmi vysokou rychlost, následuje oddělení bojové hlavice, která se k cíli dostává bez pohonu a využívá rychlosti získané předtím.

Informace určující rychlost střely jsou velmi rozdílné. Kolísání je způsobeno nejen utajením údajů, ale také tím, že různé zdroje uvádějí jeho rychlost v různých fázích letu. Výrobcem udávaná rychlost „nad Mach 5“ (přibližně 6 000 km/h) se vztahuje k fázi, kdy je střela poháněna motorem Aerojet Rocketdyne na pevné palivo, jak píše server Air And Space Forces.

Informace šířená médii o neuvěřitelně vysoké rychlosti Mach 20 může být také správná, pokud se týká závěrečné fáze letu střely, kdy klesá k cíli. Dosah střel ARRW se odhaduje na nejméně 1 600 km, ale zatím není známo, jak silnou hlavici může nést.

Původně se předpokládalo, že střely AGM-138A ARRW budou nosit pouze bombardéry, ale nyní je tato střela integrována nejen do bombardérů B-52H Stratofortress, B-1B Lancer, ale také do nejnovější verze letounu F-15, F-15 EX. Systém ARRW ponese také těžko zjistitelný bombardér nové generace B-21 Raider.

Závody v hypersonickém zbrojení

Úspěšný test střely AGM-138A ARRW je důkazem odhodlání Američanů a působivého pokroku, kterého se jim podařilo v oblasti hypersonických zbraní dosáhnout ve velmi krátké době. Donedávna bylo možné považovat hypersonické zbraně za oblast, v níž měly Rusko a Čína globální převahu, což propaganda obou zemí silně zdůrazňovala.

Systémy vyvinuté Ruskem, jako je Ch-47M Kinžal, 3M22 Zircon a čínská výstavba zkušebního zařízení JF-22, umožnily uvěřit, že Amerika zůstala v tomto ohledu pozadu. Jeden úspěšný test sice nesmaže výhody Moskvy a Pekingu, ale ukazuje, jak velký pokrok USA udělaly od roku 2018, kdy práce na ARRW začaly, jak píše web Airforce Technology.

Zároveň je třeba poznamenat, že souběžně s vývojem nového vybavení pracují USA na metodách boje proti němu. Hypersonické střely jsou totiž prezentovány jako nezastavitelná zbraň. V současné době je to částečně pravda, což dokládají například prohlášení ukrajinské protivzdušné obrany v tomto ohledu.

Jak zničit hypersonickou střelu?

Proč je tak obtížné zachytit hypersonickou střelu? Není to jen otázka rychlosti, protože protiletadlové střely často nejsou o mnoho rychlejší než cíle, které ničí.

Větším faktorem je schopnost manévrovat (ta je omezená, protože manévrováním se ztrácí rychlost), což může zmást protiletadlovou obranu. Nejdůležitějším faktorem je však doba, za kterou obranné systémy zareagují a zpracují údaje pro odpálení protiletadlových střel.

Detekce hypersonických střel

Proto země, jako je Japonsko, mimo jiné modernizují své protiletadlové systémy a pracují na nových metodách detekce hypersonických střel. Ty budou odhaleny mimo jiné velkými bezpilotními letouny, které budou hlídkovat daleko od japonských ostrovů. Klíčovou otázkou je prodloužení doby potřebné k reakci protivzdušné obrany.

Spojené státy sázejí také na včasnou detekci. V tomto případě využívají skutečnosti, že čím rychleji se objekt pohybuje, zejména v nižších vrstvách atmosféry, tím více se zahřívá, a je tak snáze detekovatelný. To mimo jiné umožňuje detekci hypersonických raket satelity.

Americký program HBTSS (Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor) předpokládá, že první taková družice se dostane na oběžnou dráhu již v roce 2023. Má být podporován pozemními a námořními systémy, které propojí dostupné senzory (například radary na lodích, systémy včasného varování nebo radarové majáky víceúčelových letadel).

Zdroj: redakce, airforce-technology.com, airandspaceforces.com