Americké bombardéry mají novou brutální zbraň jako odpověď na Čínu a Rusko
USA se snaží dohnat úspěšné testy hypersonických zbraní v Číně a Rusku. Za tímto účelem zahájila v roce 2018 vývoj hypersonické střely AGM-183 ARRW. Zbraň v současné době prochází řadou úspěšných testů.
AGM-183 ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) je hypersonická střela dlouhého doletu vyvíjená ve Spojených státech. Práce na něm byly zahájeny v roce 2018, kdy vyšlo najevo, že Rusko a Čína se zabývají hypersonickými zbraněmi jako způsobem, jak získat výhodu nad Amerikou.
Americká hypersonická střela
Vývoj ARRW vede společnost Lockheed Martin a projekt rychle pokračuje. Lety s maketou střely byly vyzkoušeny již v polovině roku 2019 a testování samotné zbraně začalo v roce 2021.
Nosiči nové zbraně mají být letouny B-52 a F-15EX a také B-1B Lancer. Očekává se, že druhý typ bombardéru ponese až 31 střel AGM-138 ARRW. V budoucnu ponese také novou zbraň, stealth bombardér nové generace B-21 Raider, který byl představen 2. prosince 2022.
Během počáteční motorové fáze letu je AGM-183 poháněn motorem Aerojet Rocketdyne na tuhé palivo. Po urychlení rakety a vyčerpání paliva se hlavice oddělí.
Hlavice, již bez pohonu, pak klouže směrem k cíli a dosahuje pochodové rychlosti 6-8 Machů (asi 7300-9800 km/h) a při klesání na cíl z velké výšky až 20 Machů. To jsou rychlosti, které nedávají protiletadlové obraně čas na reakci. Očekává se, že raketa bude mít dolet přibližně 1600 km.

Vývojové práce
Během dřívějších testů ARRW došlo k několika selháním, která se týkala mimo jiné správného odpojení odpálené střely. Tyto problémy však již byly odstraněny a test provedený v květnu 2022 proběhl úspěšně.
V současné době, jak uvádí na svých internetových stránkách letecká základna Barksdale, kde zkoušky probíhají, probíhají práce na stanovení optimálních metod nabíjení nové zbraně a taktiky jejího použití.
Pokud vše půjde podle plánu, získá střela AGM-183 ARRW operační status na podzim roku 2023, po dokončení testů bude uznána jako zbraň, kterou lze použít v boji.
Zdroj: Barksdale, redakce, Wikipedia