Houfnice nečekejte. Přilby, vesty, granáty. I takhle vypadá vojenská pomoc z Černé Hory

Černá Hora sice neposkytuje Ukrajině mnoho vybavení, ale vzhledem k jejím velmi skromným možnostem máme rekordní pomoc ve vztahu k rozpočtu na obranu. Vysvětlujeme, co malá Černá Hora dodala Ukrajině.

Černá Hora již poskytla Ukrajině pomoc v hodnotě přibližně 10 milionů eur, v přepočtu cca 240 milionů Kč. Zpočátku bylo na Ukrajinu odesláno 500 přileb, 300 neprůstřelných vest, 600 balistických desek a 7000 potravinových dávek v celkové hodnotě 83 000 eur, v přepočtu cca 1,9 milionů Kč. Druhý balíček zahrnoval dodávku 600 minometných granátů ráže 60 mm a 82 mm a 10 ručních protiletadlových kompletů Strela-2M. Ve čtvrté tranši podpory byly navýšeny o dalších 216 jednotek, jak uvádí server Defense Express.

Jedná se o staré systémy zavedené do služby v roce 1970, které jsou vylepšenou variantou o několik let dříve zavedeného systému Strela-2. Modernizovaná varianta se v 70. letech rychle rozšířila po zemích Varšavské smlouvy a dostala se i do bývalé Jugoslávie, kde byla vyráběna v licenci.

Konstrukčně byla Striela-2M schopna bojovat s cíli na vzdálenost až 4,2 km a s cíli na stropě až 2,3 km. Významnou nevýhodou tohoto systému je senzor, který umožňuje navádění na cíle pouze ze zadní polosféry, kde jsou dobře viditelné vyhřívané trysky motoru. Maximální rychlost vzdálených cílů je Mach 0,78 (asi 260 m/s), jak píše server Military Today.

To vše způsobuje, že Strela-2M s bojovou hmotností 15 kg není schopna čelit cílům vybaveným světlicemi, takže dnes zůstávají pouze jednoduché cíle v podobě pomalých starých postsovětských řízených střel. Přesto je Strela-2M lepší než nic.

Kromě toho Černá Hora dodala Ukrajině munici ráže 57 mm pro protiletadlová děla S-60 a 7 992 kusů munice ráže 76 mm, 2,3 milionu kusů munice pro ruční zbraně ráže 7,62 mm v hodnotě a díly pro vrtulníky Mi-8.

Zdroj: redakce, military-today.com, defence-ua.com