Herní konzole Steamdeck má na Ukrajině netradiční využití. Ovládá na dálku zbraňový systém

Ukrajinci vzhledem k početní převaze Rusů využívají technologie k vyrovnání šancí. Zajímavým případem je použití dálkově ovládaných zbraňových systémů řízených s pomocí konzole Steamdeck, jak píše web PCWorld.

Není to poprvé, co Ukrajinci použili dálkově ovládané věže, ale je to první případ, kdy jako ovladač funguje velmi úspěšná konzole Steamdeck.

Jak můžete vidět na videu níže, ne každý používá Steamdeck k získávání fragů ve hře Call of Duty. Ukrajinští vojáci jej například používají jako ovladač pro dálkově ovládanou věž s názvem ShaBlya od společnosti Roboneers.

Dálkově ovládané věže umožňují lepší střežení oblasti bez nutnosti nasazení většího počtu vojáků a jsou ideální pro kladení léček, krytí ústupu nebo alespoň provokaci palby Rusů. V posledním případě, jak přiznali sami Ukrajinci poté, co se Rusové odhalili při ostřelování postavení dálkově ovládaných věží, je na ně přivolána minometná nebo dělostřelecká palba.

K tomuto účelu se používají improvizované nebo vyrobené konstrukce, jako je ShaBlya od Roboneers. Jedná se o miniaturizovanou variantu větší 180kg věže určené pro velkorážové kulomety DSzK nebo NSW ráže 12,7×108 mm.

Zde se zase jedná o model určený pro použití univerzálních kulometů (ukm) ráže 7,62×54 mm R. Operační rozsah věží v elevaci je -13 až 75 stupňů a v azimutu 360 stupňů a spojení s řídicí jednotkou je kabelové. To na jedné straně omezuje dosah (pravděpodobně na desítky metrů), na druhé straně však kabelové spojení nelze rušit, píše web Roboneers.

V tomto konkrétním případě byl použit kulomet R ukm PKT nebo PKTM ráže 7,62×54 mm s muniční schránkou, která vypadá jako model s kapacitou 250 nábojů. Tento typ zbraně umožňuje účinnou přehradnou palbu na vzdálenost přibližně 2 km a má rychlost střelby až 700-800 ran/min.

Zdroj: Roboneers; PCWorld