Excalibur: Naváděná dělostřelecká munice americké armády, která dokáže zničit cokoli

Co kdybyste se nemuseli bát, že náboj vystřelený z houfnice mine svůj cíl? Jak uvedli na webu USAASC, naváděná munice Excalibur vyřešila problém s přesností dělostřelecké palby, což vedlo k bezpečnějším a smrtelnějším palebným úkolům.

Excalibur je 155mm přesný dělostřelecký granát naváděný pomocí GPS. U tohoto náboje platí pravidlo „jeden výstřel, jedno zabití“ a proto dělostřelecký personál nemusí skladovat ani nakládat tolik nábojů. Můžete jej použít i za špatného počasí se špatnou viditelností. Vysoce explozivní náboj lze také se zpožděním použít k průniku do budov nebo bunkrů. A co je nejdůležitější, nemusíte se obávat, že chybným výstřelem ohrozíte civilisty.

Je také skvělé, že jej lze použít s jakoukoli 155mm houfnicí. Systémy řízení palby vyšlou digitální zprávu se souřadnicemi, které má střela najít. Potom je možné změnit koncový úhel dopadu střely naváděné pomocí GPS. To znamená, že může zasáhnout obtížně zničitelné bodové nebo plošné cíle. Ve vývoji je také varianta s laserovým hledačem, která dokáže zasáhnout pohyblivý cíl. Excalibur byl s dobrými ohlasy využíván během válek v Iráku a Afghánistánu.

Americké dělostřelecké baterie střílely z Excaliburu na cíle vzdálené až 35 km. Díky tomu je zde menší závislost na letectvu a bezpilotních letounech. Velitelé na zemi mohou svolávat palebné mise a mají méně starostí. Stejně jako u veškerého dělostřelectva, i u manévrových prvků platí, že při pronikání do bojových zón předem registrují cíle na mapě. S Excaliburem si pěchota může být jistá, že munice bude přesně na místě, když bude požadována palebná mise.

Během globální války proti terorismu byla potřeba přesného zásahu cílů prvořadá. Povstalci a teroristé se často skrývali za civilisty nebo se nacházeli ve městech s mnoha nebojujícími osobami. To činilo použití tradičního dělostřelectva velmi riskantním kvůli vedlejším škodám.

Excalibur umožnil polnímu dělostřelectvu vrátit se do boje, což znamenalo kvalitativní rozdíl na bojišti během válek v Iráku a Afghánistánu.

Zdroj: asc.army.mil