Google, Nokia, Asus a další. Odkud se vzaly názvy slavných značek?

Motorola, Sony nebo Samsung jsou značky, které není třeba představovat. Ne každý však ví, odkud pocházejí a co jména těchto technologických gigantů znamenají, napsal server Phone Arena.

Bluetooth

Název standardu bezdrátové komunikace Bluetooth odkazuje na postavu ze skandinávské historie, konkrétně na dánského panovníka Haralda Bluetooth (v dánštině měl přezdívku Blåtand). Jednalo se o pečlivě promyšlený postup. Kolem roku 970 Harald sjednotil znepřátelené rody a náčelníky z Norska a Dánska. Vývojáři Bluetooth se také snažili sjednotit, ale ne politicky, nýbrž technologicky. Jedná se o standard pro vzájemné propojení různých elektronických zařízení.

Systém Bluetooth vyvinula švédská společnost L. M. Ericsson, který v 90. letech spojil své síly s IBM, Intelem, Nokií a Toshibou a vytvořil s nimi zvláštní zájmovou skupinu. Logo normy odkazuje na runovou abecedu. Jsou na něm vázané runy haglaz (ᚼ) a berkanan (ᛒ), které tvoří iniciály dánského krále (Harald Blåtand).

ASUS

Název tchajwanské společnosti ASUS je složen z posledních čtyř písmen slova Pegasus, které v řecké mytologii označuje okřídleného koně. Zvíře prý inspirovalo učence a umělce. Sama společnost ASUS vysvětluje, že název má ztělesňovat sílu, tvořivost a čistotu, které symbolizuje toto důstojné mytologické stvoření.

OSRAM

Název této německé společnosti vyrábějící osvětlovací zařízení a příslušenství je odvozen od dvou chemických prvků – osmia a wolframu. Ten se používá mimo jiné v elektrických kontaktech. Ve skleněné baňce je umístěn wolframový drát.

Motorola

Americká telekomunikační společnost založená v roce 1928 se původně jmenovala Galvin Manufacturing Corporation, což byl odkaz na její zakladatele – bratry Galvinovy. Název Motorola byl přijat v roce 1947, ačkoli samotné slovo bylo ochrannou známkou již od 30. let 20. století. Co znamená?

Jedná se o odkaz na slova Motor a Victrola, jak se běžně říkalo fonografu RCA Victor (Motorola byla v té době jednou z prvních společností vyrábějících autorádia).

Je zajímavé, že pro bratry Galvinovy pracoval polský inženýr Henryk Magnuski, který je považován za tvůrce jedné z prvních vysílaček. Během druhé světové války se v americké armádě hojně používaly přenosné radiostanice vyrobené naším krajanem. Tři z Magnuskiho řešení byla navíc použita v prvních krátkovlnných zařízeních společnosti Motorola.

Apple

Do roku 2007 společnost působila pod názvem Apple Computer. Druhá část názvu byla vypuštěna s uvedením prvního iPhonu. Proč se společnost jmenovala Apple? Když zakladatelé Steve Jobs a Steve Wozniak přemýšleli o názvu, první z nich se právě vracel ze sadu. Rozhodli se, že zůstanou u názvu Apple, pokud je do odpoledne nenapadne nic jiného.

Google

Slavný internetový vyhledávač se původně jmenoval BackRub, ale později byl přejmenován na Google, což je odkaz na Googol, číslo složené z jedné a sta nul. Nový název byl vhodný pro nástroj, který zpracovává obrovské množství dat.

Sony

Název japonského výrobce elektroniky odkazuje na latinské slovo sonus, což znamená zvuk, a na výraz sonny-boy, který v americkém slangu označuje chlapce (měl symbolizovat mladou a energicky rostoucí společnost). Tento termín byl zpopularizován v roce 1928 písní Ala Jolsona.

Samsung

V korejštině sam sung znamená tři hvězdy. Název zvolil zakladatel společnosti Lee Byung-chull. Jeho vizí bylo vytvořit společnost, která se jednoho dne stane stejně mocnou a věčnou jako hvězdy na obloze.

Nokia

Název má zeměpisný původ. Pochází od řeky Nokianvirta a města Nokia na jejím břehu. Kde se tento nápad vzal? Vysvětlení je velmi jednoduché. Zde se po mnoho let nacházelo sídlo finské společnosti.

Adobe

Americká společnost známá výrobou grafického softwaru je další značkou, která čerpala inspiraci pro svůj název z více zdrojů. Prvním odkazem byl malý potok Adobe Creek, který protéká městem Palo Alto v Kalifornii.

Zakladatelé společnosti, John Warnock a Charles Geschke, pracovali několik prvních let v blízkosti tohoto potoka. Jak jsme se dočetli na webových stránkách kreativní agentury Seven Design, druhou inspirací bylo slovo adobe, což znamená přírodní stavební materiál z písku, hlíny, vody a nějakého druhu vláknitého nebo organického materiálu. Lze předpokládat, že tvůrci chtěli tímto symbolizovat proces vytváření sofistikovaných grafických návrhů od základu.

Zdroj: phonearena.com