Ukrajina vyvinula nový robotický mini-tank. Poskytuje přímou palebnou sílu až na 800 metrů

Ukrajinský obranný sektor představil nové bezpilotní pozemní vozidlo s názvem Lyut (Fury). Podle listu Militarnyj je inovativní robotická platforma vybavena 7,62mm kulometem PKT, který je navržen tak, aby splňoval náročné požadavky vojenských operací, píše server Defence blog.

Nové vozidlo s názvem Lyut je postaven na kolovém podvozku s pohonem všech kol, optimalizovaném pro intenzivní vojenské úkoly. Je zkonstruován tak, aby fungoval jako mobilní věž, která je schopna provádět diverzní manévry a přesně určovat pozice nepřítele při zásahu, čímž zvyšuje dynamiku na bojišti.

Lyut se z experimentálního konceptu dostal do fáze vývoje průmyslového prototypu. Tato současná fáze zahrnuje interní testování, formulaci nezbytné dokumentace pro kodifikaci a odstranění drobných závad zjištěných během testovací fáze. UGV bylo podrobeno více než třiceti testovacím protokolům, které hodnotily jeho přesnost střelby, komunikační schopnosti v podmínkách elektronického boje, navigační účinnost v různých terénech a výdrž baterie.

Mezi klíčové výsledky těchto zkoušek patří dosažení komunikačního dosahu na přímou viditelnost až 2 km. V prostředí s přírodními i umělými překážkami se účinně udržuje komunikační dosah přibližně 700 metrů. Integrovaný kulomet, doplněný zaměřovacími kamerami, poskytuje přesnou palebnou sílu až do vzdálenosti 800 metrů. Ve scénářích elektronického boje, zejména při použití EW systémů domácí výroby Bukovel, prokázal Lyut zdatné operační schopnosti v okruhu 700 metrů od EW jednotky.

Toto úsilí bylo zahájeno jako přímá reakce na armádní požadavek na robota připraveného k boji a znamenalo první vstup týmu do takového pokročilého robotického vývoje. Poznatky získané z prvního prototypu, zhotoveného na podzim roku 2022, byly zásadní pro zdokonalení Lyutu a podporu dalších inovací v oblasti ukrajinské bojové robotiky.

Kapacita munice na 550 nábojů

Robot Lyut byl navržen s výrazným důrazem na bojovou využitelnost, má nízké těžiště a strategicky integrované zbraňové systémy, které minimalizují jeho profil a maximalizují odolnost. Konstrukce jeho kol umožňuje odolnost proti poškození, čímž je zajištěna nepřetržitost provozu i pod nepřátelskou palbou. Jeho pancíř je uzpůsoben tak, aby odolal standardní palbě z ručních zbraní, s výjimkou pancéřové munice, a může se pochlubit působivou kapacitou munice 550 nábojů.

Komunikační technologie použitá v Lyutu odráží technologii používanou v komerčních bezpilotních letounech a nabízí nákladově efektivní a jednoduchý operační protokol. Uživatelské rozhraní je intuitivní a vyžaduje, aby robot i jeho bojový modul ovládal jediný operátor prostřednictvím dvou joysticků. Tento konstrukční princip zaručuje, že i osoby s předchozími zkušenostmi s pilotováním dronů se mohou rychle zdokonalit v ovládání UGV.

Zdroj: Defence blog