Francouzské houfnice TRF1 pálí na Rusy. Tříranná salva trvá pouhých 15 vteřin

Jedinými taženými houfnicemi na ukrajinské frontě byly dosud jen M777 dodané USA, Kanadou a Austrálií a FH-70 z Itálie. Nyní se k nim přidaly rychlé francouzské houfnice TRF1, jak píše web Mil. Vysvětlíme vám, co umí.

Francouzská houfnice TRF1 ráže 155 mm je konstrukčně i věkově v mnoha ohledech podobné houfnici FH-70, která je společným vývojem Velké Británie, Itálie a Německa. Francouzi předvedli houfnici TRF1 v roce 1979, ale do služby se dostala až o deset let později. Houfnice TRF1 byly ve Francii časem nahrazeny samohybnými Caesary a některé byly převezeny do hlubokého skladu nebo prodány do Saúdské Arábie, Kypru Maroka a Senegalu. Ukrajina obdržela šest houfnic TRF1.

Houfnice používá kanon ráže 39 mm, který je schopen zasáhnout cíle na vzdálenost 24 km při použití plynové munice nebo na vzdálenost kolem 30 km při použití raketových nábojů, jako je M549A1.

Zajímavé je, že houfnice TRF1 je stejně jako houfnice FH-70 vybavena dieselovým motorem o výkonu 53 koní, který pohání hydraulické systémy usnadňující navedení kanonu na cíl a poloautomatický nabíjecí mechanismus. Ten umožňuje osmičlenné posádce vypálit rychlou třírannou salvu za 15 vteřin a střílet rychlostí až šest ran/min po dobu dvou minut, jak uvádí server Weapon System.

TRF1 se také dokáže sama řídit

Výše zmíněná pohonná jednotka pohání také mechanismus vysunutí/sklopení ocasního a podvozkového kola, což umožňuje zaujmout nebo opustit pozici za méně než dvě minuty, což je velmi dobrý výsledek. Navíc se tato houfnice, která váží něco málo přes 10 tun, může autonomně pohybovat na krátké vzdálenosti rychlostí až 8 km/h.

Po obrněných transportérech VAB, kanónových houfnicích Caesar, protiletadlových systémech Crotale NG nebo víceúčelových raketometech LRU (licenční verze M270 MLRS), které přispívají ke ztrátám Ruska, je to další dar Francie.

Zdroj: redakce, weaponsystem.net, mil.in.ua