Hrozba pro ruské letectvo. Seznamte se s francouzským systémem Crotale NG
Francie pošle na Ukrajinu protiletadlové systémy Crotale v nejnovější verzi NG, kterými je vybavena francouzská pozemní armáda. Vysvětlíme vám, co toto zařízení umí.
Na Ukrajinu je posíláno stále více západních protiletadlových systémů a francouzský Crotale NG je dalším po americko-norských kompletech NASAMS nebo německých IRIS-T a Gepardy.
Systém Crotale NG (Next Generation) je pokročilou modernizací systému Crotale, který se vyrábí od roku 1990. Původně jej v 60. letech 20. století zkonstruovala tehdejší společnost Thomson-CSF (dnes Thales Air Defense) na zakázku Jihoafrické republiky (JAR). Zajímavé je, že Jihoafrická republika za vývoj z velké části zaplatila a výsledek byl počátkem 70. let přijat do výzbroje, jak píše server Army Technology.
O systém projevily zájem také francouzské ozbrojené síly a zahraniční zákazníci, mimo jiné Egypt, Pákistán a Spojené arabské emiráty. Tyto země hledaly protiletadlový systém krátkého dosahu umístěný na pozemních nebo námořních platformách.
Crotale NG – účinný systém, který může pracovat za všech podmínek
Systém Crotale NG (Next Generation), vyráběný od roku 1990, je schopen operovat za všech povětrnostních podmínek a v prostředí nasyceném zbraněmi určenými k boji proti protiletadlovým systémům, jako jsou střely HARM.
O to se stará duální detekční a naváděcí systém zahrnující radar a pasivní infračervenou optoelektronickou hlavici. Například v případě velmi mlhavého počasí, kdy je účinnost optoelektronické hlavice omezená, se používá radar. Na druhou stranu, pokud existuje vysoké ohrožení ze strany letadel specializovaných na mise typu SEAD, používá se především optoelektronická hlavice.
Jedno odpalovací zařízení Crotale NG nese v závislosti na platformě čtyři nebo osm střel VT1. Zrychlují na rychlost vyšší než Mach 3,5 (1191 m/s), což jim umožňuje sestřelit cíl na vzdálenost 8 km za pouhých 10 sekund. Maximální dolet střely je 16 km, strop 9 km. Navádění probíhá pomocí dnes již zřídka používaného automatického navádění podél linie cíle (CLOS).
Jedná se o staré řešení, které je však po úpravách účinné a necitlivé na prostředky sebeobrany, jako jsou systémy elektronického boje, vlečené klamné cíle, světlice nebo DIRCM. Kromě toho, na rozdíl například od laserového navádění, není cíl, stejně jako v případě Starstreaku, „informován“ o útoku, dokud není odpálen, jak uvádí server Military Today.
Mnohá letadla a vrtulníky mají výstražné systémy s laserovým paprskem nebo výstražné systémy na přilétající rakety založené převážně na ultrafialovém záření (detekují rakety, dokud jim neshoří raketové motory). Reakční doba 10 sekund a méně však výrazně snižuje šanci na přežití útoku.
Kromě toho má střela VT1 podle společnosti Thales Air Defence schopnost manévrovat s přetížením až 35 g na vzdálenost až 8 km a má takzvanou „zónu bez úniku“ nebo „zónu smrti“ až 12 km. Na tuto vzdálenost není letoun schopen střelu předstihnout, což je možné již na větší vzdálenost.
O ničivou schopnost se naopak stará 13kg tříštivo-trhavá hlavice. Systém Crotale NG prokázal svou účinnost proti letadlům, manévrujícím raketovým vrtulníkům a také bezpilotním letounům.
Systém vzbudil velký zájem a Crotale NG se dostal nejen do Francie, ale i do Finska, Řecka, Ománu nebo Jižní Koreje, kde je součástí systému K-SAM. Nyní tento systém zamíří na Ukrajinu, kde zaujme místo, které v současnosti zaujímají systémy 9K33 Osa, které jsou v poslední době poměrně často k vidění ve spojení s německými Gepardy.
Zdroj: redakce, army-technology.com, military-today.com, Wikipedia