Fotovoltaika pro parkoviště. Němci se spojili s Japonci a nalezli řešení, které šetří nový prostor

Německá společnost Luxor Solar vyvinula ve spolupráci s japonskou společností AirWater systém vertikálně uspořádaných fotovoltaických instalací určených pro parkoviště. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly podobný výkon jako typické přístřešky pro auta, jak píše web PV Magazine.

Němci a Japonci vyvinuli vertikální fotovoltaické instalace určené pro parkoviště. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že zabírá velmi málo místa. Podle jeho tvůrců poskytuje podobný výkon jako typické fotovoltaické přístřešky.

Výsledkem spolupráce společností AirWater a Luxor Solar je speciální systém, který se kromě konstrukce skládá ze 460 W modulů a optimalizátorů výkonu, díky nimž celá instalace pracuje s vyšší účinností, i když jsou vybrané fotovoltaické panely částečně nebo zcela zastíněné.

Systém lze úspěšně použít na parkovištích, aniž by se snížil počet parkovacích míst. Vzdálenost mezi zemí a spodní částí fotovoltaického panelu je více než dva metry, což zvyšuje bezpečnost řidičů při manévrování na parkovišti.

Tvůrci řešení tvrdí, že je ideální například tam, kde hustě sněží. Sníh se totiž nebude hromadit na panelech, které jsou umístěny vertikálně.

Systém se prodává v jednotkách, z nichž každá má výkon 920 wattů. Skládá se ze dvou bifaciálních modulů, každý o výkonu 460 W. V současné době lze systém nakonfigurovat tak, že v jedné instalaci lze použít 13 jednotek.

Toto řešení by mohlo dobře fungovat v Japonsku. Tam sice není mnoho volného prostoru, což ztěžuje výstavbu konvenčních fotovoltaických farem, ale s 51 % se země považuje za oblasti s vydatnými sněhovými srážkami. Typické fotovoltaické instalace v takových podmínkách nefungují dobře a dobrou alternativou mohou být vertikální instalace.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com