Čínské solární elektrárny ve tvaru zvířat. Jedna z nich se dostala do Guinnessovy knihy rekordů

Obrovské fotovoltaické instalace umožňují dodávat elektřinu statisícům lidí najednou. Stále více zemí do nich investuje a společnosti, které tyto panely vyrábějí a instalují, si někdy dovolí být docela kreativní. Tak tomu bylo v případě solární elektrárny v čínské poušti Kubuqi, píše se na webu Weforum.

Neobvyklá solární farma byla spuštěna v prosinci 2018 a o několik měsíců později si získala značnou popularitu zápisem do Guinnessovy knihy rekordů. V červenci 2019 byla čínská fotovoltaická instalace o rozloze 1,4 km² prohlášena za největší obraz z fotovoltaických panelů a rekord stále nebyl překonán. Stojí za zmínku, že tento projekt je působivý nejen svou velikostí nebo uspořádáním modulů, ale také svou efektivitou.

Elektrárna postavená společností China Energy Engineering Corporation stála přibližně 15 miliard jüanů, tedy více než 55 miliard korun. Obsahuje více než 709 000 panelů a celková plocha tohoto úžasného zařízení je 5,51 km². Jak je vidět na přiloženém videu, složený obraz modulů pokrývá o něco menší plochu a skládá se z více než 196 000 fotovoltaických panelů. Celé zařízení má kapacitu 200 MW, což umožňuje zásobovat elektřinou tři miliony čínských domácností.

K vytvoření vizuálního efektu tmavších a světlejších solárních panelů použila společnost jak tmavší monokrystalický křemík, tak světlejší tenkovrstvé články. To umožnilo uspořádat fotovoltaické moduly do podoby, která napodobuje barvu a tvar pandy velké. Společnost Panda Power Plant, která se podílí na vývoji zařízení, tvrdí, že zařízení by mělo během 25 let vyrobit 3,2 miliardy kWh elektřiny a je schopno ročně zásobovat elektřinou 10 000 čínských domácností.

Solární farma pandy je součástí čínské iniciativy, v jejímž rámci bude postaveno 100 takových zařízení. Cílem je nejen pomoci Číně odklonit se od fosilních paliv, ale také zvýšit povědomí o OZE (obnovitelných zdrojích energie) mezi tamními obyvateli.

Zdroj: https://www.weforum.org