Flotila ruských výsadkových lodí dorazila do Sýrie. O jaké lodě jde?

Šest obojživelných válečných lodí ruského námořnictva, které v lednu vypluly z Baltského moře a minulý týden vpluly do Středozemního moře, se nyní nachází v Sýrii. Plavidla doplňují zásoby v ruském námořním zařízení v syrském přístavu Tartus, údajně před velkým námořním cvičením, které má ve Středozemním moři brzy začít, napsal server The Drive.

Neustále se však diskutuje o tom, zda se tyto lodě nepřesouvají na místo, odkud by se mohly relativně rychle přesunout do Černého moře, aby podpořily případný nový ruský vojenský vpád na Ukrajinu, a pro takovou eventualitu jsou nyní jistě lépe připraveny.

Televize Zvezda, oficiální televizní kanál ruského ministerstva obrany, informovala o příjezdu šesti vyloďovacích lodí do Tartusu. Flotila se skládá ze tří obojživelných válečných lodí třídy Ropucha projektu 775 z Baltské flotily ruského námořnictva a dalších dvou Ropuch a vyloďovací lodi třídy Pjotr Morgunov projektu 11711 Ivan Gren ze Severní flotily této služby. Zůstává nejasné, zda tato plavidla, která mohou přepravovat značné množství obrněných vozidel a vojáků, jakož i další náklad, mají v nákladových prostorech námořní pěchotní jednotky nebo jiný významný náklad.

Ve Středozemním moři se nachází také křižník třídy Slava Varjag, torpédoborec třídy Udaloj Admirál Tribut a ropný člun Boris Butoma, všechny z Tichomořské flotily ruského námořnictva, a také zpravodajská loď třídy Višňa Vasilij Taťiščev. Desítky ruských námořních plavidel a také značný počet letadel jsou rozmístěny po celém světě v rámci série rozsáhlých námořních cvičení, které Kreml označuje za cvičení ve velkém měřítku.

Další skupina ruských válečných lodí vplula do oblasti Atlantiku jihozápadně od Irska, kde má provést samostatné cvičení s ostrou palbou. Očekává se, že mezi účastníky budou křižník třídy Slava Maršál Ustinov, torpédoborec třídy Udaloj Viceadmirál Kulakov, fregata třídy Admirál Gorškov Admirál Kastanov, flotilový ropný člun Vjazma a oceánský remorkér. Tato chystaná cvičení vyvolala kritiku irské vlády a irští rybáři se na protest plánují shromáždit na lodích v jejich blízkosti.

To vše se děje v době, kdy Rusko pokračuje v posilování vojenské síly podél mnoha svých západních hranic, zejména podél hranic s Ukrajinou, a také v sousedním Bělorusku. Americká vláda, stejně jako zástupci ostatních členů NATO a samotné aliance, opakovaně vyjádřili znepokojení nad nedostatečnou transparentností těchto rozmístění. To zase podpořilo přetrvávající obavy, že Kreml ve skutečnosti možná soustřeďuje síly, jako je těchto šest vyloďovacích lodí, na podporu nové, mnohostranné intervence na Ukrajině.

Zdroj: thedrive.com