Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) představuje robotického psa pro kontrolu radiace. Průlom v bezpečnosti a průzkumu

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) nedávno oznámila značný pokrok ve svých bezpečnostních a průzkumných operacích s uvedením robota s názvem CERNquadbot. Jedná se o robotického psa navrženého k navigaci v prostředích s vysokým rizikem radiace. Tento čtyřnohý robot, představuje zásadní posun v možnostech průzkumu složitých a nebezpečných oblastí, píše web Interesting Engineering.

Na rozdíl od tradičních robotů, CERNquadbot vyniká svou schopností procházet nepřehledným a nerovným terénem, což z něj činí ideálního kandidáta pro inspekce v rámci laboratoří a experimentálních zařízení CERN. Díky svým čtyřem nohám nabízí robot nejen bezkonkurenční stabilitu, ale také nevídanou manévrovatelnost, umožňující mu překonávat překážky, které by pro tradiční roboty na kolečkách nebo pásech představovaly neslučitelnou výzvu.

Chris McGreavy, inženýr robotiky ve skupině CERN pro řízení, elektroniku a mechatroniku, zdůrazňuje, že CERNquadbot je vybaven pokročilými řídicími algoritmy, umožňující mu sledovat podmínky prostředí a rychle odhalovat anomálie, jako jsou úniky vody nebo požáry. To umožňuje včasnou identifikaci a reakci na potenciální incidenty, což výrazně zvyšuje bezpečnost a efektivitu provozu v laboratoři.

Úspěšný test radiační ochrany provedený CERNquadbotem v severní oblasti laboratoře naznačuje novou éru v průzkumu a bezpečnostních operacích v CERN. Tento robotický pes nejen že překonává fyzické bariéry, ale také rozšiřuje obzory vědeckého bádání a inovací. S kontinuálním vývojem a integrací nových robotických technologií se otevírají vzrušující vyhlídky na budoucí objevy v částicové fyzice, a CERNquadbot je na čele této revoluce.

Zdroj: Interesting Engineering