Mars vydal další tajemství. Nově objevené organické látky ale život stále nepotvrzují

Americká sonda ještě není na Marsu ani celý rok a vozítko NASA Perseverance dělá skvělé překvapivé objevy, uvedl web ScienceAlert.

Uprostřed řady nálezů oznámených tento týden na setkání American Geophysical Union vědci informovali, že právě zkoumaný kráter Jezero vznikl z roztaveného vulkanického magmatu – a že v horninách a prachu na dně kráteru byly objeveny organické molekuly.

To ale v žádném případě ještě není důkazem života na Marsu. Organické sloučeniny jsou jednoduše ty, které obsahují vazby uhlík-vodík. A ty mohou vznikat libovolným počtem nebiologických procesů. Organické sloučeniny byly na Marsu objeveny již dříve, a to jak pomocí roveru Curiosity, tak z orbiteru Mars Express.

Zjištění však naznačují, že horniny na Marsu mohou tyto organické látky dobře uchovat, což zase naznačuje, že by mohl být na planetě zachován i jiný biologický organický materiál. A to je pro vědce hodně vzrušující zjištění.

„Sonda Curiosity dříve také objevila organické látky na místě přistání v kráteru Gale,“ říká planetární vědec Luther Beegle z NASA Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii.

Dnes vědci využívají na vozítku Perseverance zařízení na vyhledávání organických látek, kterému říkají Sherloc. „Přístroj nám pomáhá sestavit příběh Marsu. Je schopný zmapovat prostorové rozložení organických látek uvnitř hornin,“ vysvětluje Beegle. „To nám pomáhá porozumět prostředí, ve kterém se organické látky vytvořily.“

Vozítko Perseverance přistálo na rudé planetě v únoru, v kráteru nazvaném Jezero. Předpokládá se, že toto místo bylo kdysi zaplavené vodou. A podle našich pozemských zkušeností by v blízkosti vody mohl existovat život.

Na to si možná budeme muset chvíli počkat. Zatím totiž není stanovené žádné datum návratu sondy na Zemi. Je nutné počítat i s přinejmenším roční zpáteční cestou vesmírem. A to za předpokladu, že vše proběhne hladce.

Poslední data, která vozítko Perseverance poslalo z Marsu na Zemi jsou pro vědce neocenitelná i pro plánování budoucích misí. Výzkumníci ale touží dostat do rukou hlavně skutečnou horninu z Marsu. Aby doplnili už existující studie marťanských meteoritů, jejichž vlastnosti mohly být pozměněny na jejich cestě vesmírem k Zemi.

„Až se tyto vzorky vrátí na Zemi, budou zdrojem vědeckého bádání a objevů po mnoho let,“ říká planetární vědec Luther Beegle z NASA.

Zdroj: ScieneAlert