Robotický pes vybavený kulometem předvádí své schopnosti

Na sociálních sítích se rozšířilo video, na kterém „robotický pes“ střílí z plně automatického samopalu připevněného na zádech. Na YouTube ji původně zveřejnil vynálezce a podnikatel v oblasti technologií Alexander Atamanov. Samotného robotického psa podnikatel Atamanov pravděpodobně nenavrhl, píše server The Drive.

Na obrázku, který Atamanov zveřejnil na Facebooku, je vidět nášivka připevněná na boku robota podobná těm, které používají některé ruské jednotky speciálních operací. Na první pohled se zdá, že zbraň připevněná k robotickému psovi je ruský samopal PP-19-01 ráže 9×19 mm („Winner“) vybavený tlumičem a zaměřovací optikou. Mohlo by však jít také o zbraň Saiga 9, variantu PP-19-01, která není schopna plně automatické střelby a prodává se především civilním střelcům.

Na dalším videu, které Atamanov nahrál na YouTube v roce 2019 a které nese název 9×19 SMG „Saiga 9“, je vidět, jak Atamanov střílí ze stejné zbraně, jen v poloautomatickém režimu. Na videu je vidět, že zbraň střílí mnohem rychleji, což naznačuje, že je schopna i plně automatické střelby. Co se týče dalšího vybavení robotického psa, je vybaven dálkově ovládanou kamerou ve stylu Go Pro, která mu umožňuje pořizovat záběry zepředu.

Robotičtí psi jsou užiteční nejen z hlediska hlídkování a sledování, ale jsou nasazováni i s připojenými zbraňovými systémy. Jejich použití by umožnilo zasáhnout cíle, na které lidé nedosáhnou. I na otevřeném bojišti by stabilní, ale hbitá a těžko odhalitelná robotická platforma s připojenou puškou mohla být potenciálně velmi účinná.

Zdroj: thedrive.com