Francie úspěšně otestovala svou balistickou raketu M51.3. Ta Dokáže nést jadernou hlavici

Francie provedla úspěšný test své nové balistické rakety M51.3, která je schopná nést jaderné hlavice. Raketa je schopna jednoduše proniknout do nepřátelského území a váží přibližně 54 tun.

Francouzi dlouho vyvíjeli svou náhradu balistické střely M45. Nyní se jim podařilo úspěšně otestovat střelu nové generace M51.3. Ta dokáže efektivně proniknout skrze nepřátelské území a dokáže nést jaderné hlavice. Zkouška, kterou provedlo Generální ředitelství pro vyzbrojování ze zkušebny raket DGA v Landes, znamená významný vývoj schopností střely, který zajistí trvalou důvěryhodnost francouzského odstrašení na další desetiletí.

Celková strategie programu M51 je zaměřena na postupný vývoj, který zajistí, že střela bude odpovídat dynamickým potřebám a zároveň si udrží uplatnění do budoucna. V současné době existují dvě verze, M51.1 a M51.2, a úsilí o třetí verzi, M51.3, bylo zahájeno v roce 2014. Tato inovace posiluje pozici Francie v mezinárodním strategickém kontextu a zajišťuje udržitelnou a moderní obrannou schopnost v oceánu. Tyto střely budou často umístěny na francouzských ponorkách, což je nejefektivnější způsob nasazení těchto zbraní. Francie je tak díky těmto střelám jednou z mála zemí, která má domácí výrobu raket schopných nést jaderné bomby.

Zdroj: redakce, defence-blog