Egypt představil nový salvový raketomet Raad- 200. Ten má dostřel až 40 kilometrů

Egyptská armáda představila nový salvový raketomet Raad 200. Ten je z 65 % vyroben z místních zdrojů a má solidní dostřel až 40 kilometrů. Vzhledem trochu připomíná americký salvový raketomet M270.

Raad 200 představuje významný skok v egyptské snaze o vojenskou soběstačnost, neboť se skládá z více než 65 % komponentů z místních zdrojů. Díky tomu lze vozidla vyrábět velmi rychle, efektivně a levně. Egypt se stává tedy jednou z mála arabských zemí, které mají salvový raketomet vlastní výroby, a ne z dovozu. Raketomet Raad 200 je umístěn na pásovém obrněném vozidle, které dokáže jet rychlostí až 45 km/h. Dojezd vozidla je cca 350 km a dokáže zdolat 35° stoupání.

Tento nejmodernější dělostřelecký systém se může pochlubit schopností odpalovat řízené i neřízené rakety a střely. Jeho munice zahrnuje standardní 122 mm raketové střely s vysokou výbušností (HE) a střely BRE1 HE, které mají dostřel až 40 kilometrů. Vozidlo také může využívat i termobarické střely Sakr, které mají maximální dosah 20 km. První várka těchto vozidel se dostane do aktivní služby už v lednu příštího roku.

Zdroj: redakce, defence-blog