Americké Mk 19 na Ukrajině. Granátomety umí způsobit pekelnou spoušť

Ozbrojené síly Ukrajiny používají americké automatické granátomety Mk 19 Mod 3 ráže 40 mm. Zbraně jsou mimo jiné namontovány na pick-upech, což jim umožňuje značnou mobilitu. Vysvětlíme vám, co jsou zbraně Mk 19 a jaké jsou jejich schopnosti.

Granátomety Mk 19 (známé také jako Mark 19) byly na Ukrajinu předány Spojenými státy. Jedná se o automatické granátomety ráže 40 mm pro náboje 40 × 53 mm. Výroba prvních verzí Mk 19 byla zahájena v 60. letech 20. století na objednávku amerického námořnictva. První prototyp Mk 19 byl postaven v roce 1967. Krátce poté byla zbraň zařazena do služby pod označením Mk 19 Mod 0. V následujících letech vznikly modifikace granátometů, včetně Mk 19 Mod 3, která je považována za nejoblíbenější verzi této zbraně, jak píše server Military.

Americké granátomety na Ukrajině

Granátomety Mk 19 Mod 3 používá téměř 30 různých armád po celém světě, včetně polských ozbrojených sil. Jak uvádí vojenské internetové stránky, jedná se o zbraň, která dokáže vytvořit střepiny, jež jsou smrtelné pro personál ve vzdálenosti do 5 metrů od místa útoku. Může také zranit osoby ve vzdálenosti do 15 metrů od místa nárazu.

Mk 19 Mod 3 váží přibližně 35 kg (bez příslušenství a munice). Je dlouhá něco málo přes jeden metr (samotná hlaveň je dlouhá 0,41 metru). Teoretická rychlost střelby se odhaduje na 325-375 výstřelů za minutu a praktická rychlost střelby na 40-60 výstřelů za minutu. Maximální dosah je 2200 m, i když za účinný dosah se považuje 1500 m.

S Mk 19 můžete mimo jiné ničit lehce obrněná vozidla, některá bojová vozidla pěchoty a vrtulníky nebo zasáhnout nepřátelské síly. Mk 19 Mod 3 je také užitečný při ochraně shromaždišť nebo při nabíjení vojenského vybavení a dalších zásob, protože umožňuje vystřelit více ran v krátkém časovém úseku. Mk19 má relativně nízký zpětný ráz, takže ji lze namontovat na stativy a četné platformy. Nejlépe se hodí pro vozidla nebo malá plavidla. Fotografie ukrajinských vojáků používajících Mk 19 ukazují, že mají na pick-upech namontované granátomety.

Zdroj: military.com