„Dračí zuby“. To jsou zátarasy v ruském stylu, které se používaly za 2. světové války

V Melitopolu, městě na jihovýchodě Ukrajiny, které je od března 2022 pod ruskou kontrolou, se začaly objevovat takzvané „dračí zuby“. Betonové protitankové zátarasy mají s největší pravděpodobností ztížit Ukrajincům znovudobytí města. Pojďme se podívat na to, co jsou „dračí zuby“ zač.

V samotném centru Melitopolu, které je stále obsazeno, výtržníci již druhý den staví betonové patníky. Podle nejlepších tradic jsou ruské „dračí zuby“ umístěny blíže k civilnímu obyvatelstvu, a to uprostřed centrálních ulic a sídlišť, jak napsal na Telegramu starosta Melitopolu Ivan Fjodorov.

„Dračí zuby“ v Melitopolu

Melitopol je jedním z měst, která jsou stále pod ruskou kontrolou. Podle ukrajinského webu Mil stojí na různých místech už nejméně několik dní betonové konstrukce zvané „dračí zuby“. Podobná opevnění se mají objevit „téměř v každé vesnici v Melitopolské oblasti“. Konstrukce se vyrábějí v místních továrnách, které byly urychleně uvedeny do provozu.

„Dračí zuby“ jsou betonové nebo železobetonové pyramidy, které za svůj neobvyklý název vděčí svému tvaru. Používají se k vytváření opevnění, která mají zastavit nepřátelské armády a ztížit například průnik tanků blíže k bráněným pozicím. Poprvé byly použity za druhé světové války, aby bránily pohybu tanků a mechanizované pěchoty.

Vzhledem k přítomným překážkám byla vozidla odkloněna na jiná, jednodušší místa. Na těchto místech se obvykle nacházely zóny, které umožňovaly účinný útok protitankovými zbraněmi. Velmi často jsou „dračí zuby“ ještě zesíleny minami, ostnatým drátem nebo zákopy rozmístěnými v blízkosti. Díky tomu je mnohem obtížnější porazit je pěchotou.

Takové opevnění jsme mohli vidět v případě jiné ruské stavby, o které jsme nedávno psali. V Luhanské oblasti poblíž města Hirśke Rusové vybudovali téměř dva kilometry dlouhé opevnění, které bylo vidět i na satelitních snímcích. Skládal se ze zákopů a betonových konstrukcí, tzv. „dračích zubů“, umístěných mezi nimi.

Zdroj: redakce, Telegram, mil.in.ua, Wikipedia