Pověstné dračí tesáky. V Bělorusku se budou stavět opevnění pro Rusy, které používalo i nacistické Německo

V Bělorusku budou pro Rusy postaveny železobetonové bloky, známé jako „dračí zuby“ nebo „dračí kly“. Jedná se o protitankové zátarasy známé ještě z druhé světové války. Vysvětlujeme, k čemu slouží a proč jsou tak oblíbené.

O tom, že dračí zuby jsou poměrně stará věc, svědčí nejlépe fakt, že je běžně používalo nacistické Německo. Hromady tohoto typu lze nalézt v mnoha opevněních a pevnostních stavbách té doby – byly například jedním z prvků takzvané Siegfriedovy linie, která měla chránit západní hranice Třetí říše. Dračí zuby se v běloruském závodě v Gomelu vyrábějí už nejméně měsíc, jak píše server Mil.

Rusové sahají po dračích zubech

Podle zjištění Ukrajinců jsou železobetonové hroudy přepravovány nákladními automobily, obvykle KamAZy, s ruskými nebo běloruskými poznávacími značkami. Na jednom nákladním autě je v průměru 10 až 15 dračích zubů. Útočníci využívají tyto struktury k vybudování obranné linie v Belgorodské oblasti Ruské federace, která má být prodloužením takzvané Wagnerovy linie v Luhanské a Doněcké oblasti.

Hrudky se umisťují dva až tři metry od sebe, aniž by se zakopávaly do země. Na proces „výstavby“ bude dohlížet Andrej Bogatov ze skupiny Wagner. Dračí zuby byly spatřeny také v Melitopolu a na Krymu. Během druhé světové války měly tyto hrudky zpomalit pohyb tanků do té míry, že se staly snadným cílem protitankových jednotek.

Konstruktéři předpokládali, že vozidla s nízkým sklonem nebudou mít dostatečnou sílu, aby tlakem na beton rozdrtila tak velké množství betonu. V praxi musely obrněné jednotky často tyto překážky obcházet a směřovat do jiných, snadněji průchodných oblastí. Tam se obvykle nacházela místa, která umožňovala účinné útoky protitankovými zbraněmi.

Ačkoli dračí zuby nejsou novým nápadem, po druhé světové válce je používali nejen Rusové, jak jsme nedávno psali. Stavby tohoto typu udržuje např. Švýcarsko. Jejich použití Putinovou armádou ukazuje, že se jeho vojáci nejen připravují na ofenzivu, ale jsou si vědomi i protiútoků ze strany Ukrajinců.

Zdroj: mil.in.ua, redakce