Dělová houfnice PzH 2000 v akci. Monstrum váží 57 tun, zasáhne cíl i na 76 km

Ukrajinská armáda zahájila operační činnost s pancéřovými houfnicemi PzH 2000 již v loňském roce. Nyní se objevují další záběry ukazující monstrózní houfnice Panzerhaubitze 2000 v akci. Připomínáme, co je tato těžká zbraň s výjimečnými schopnostmi zač.

Ukrajinská armáda má v současné době více než 100 exemplářů samohybných pancéřových houfnic PzH 2000, přičemž jejich hlavními dodavateli jsou Německo a Itálie. Tato obrněná monstra slouží v Doněcké oblasti. Na internetu se objevily nové záběry, které ukazují tyto stroje v akci. Vysvětlujeme, proč jsou považovány za jedny z nejlepších houfnic na světě a proč si zaslouží přívlastek monstrum.

Panzerhaubitze 2000 z roku 1986 jsou na bojišti dodnes vysoce ceněny

Historie samohybné houfnice PzH 2000 sahá do 80. let 20. století, kdy se německé koncerny Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall rozhodly vyvinout stroj pro německé použití. Stroj byl vybaven kanónem ráže 155 mm o délce 52 ráží. Sériová výroba byla zahájena v roce 1996 a od té doby je 57tunová konstrukce nepřehlédnutelnou oporou na moderním bojišti.

Za vysokou mobilitu houfnice je zodpovědná pohonná jednotka o výkonu 1000 koní. Za příznivých podmínek na zpevněném povrchu, umožňuje vozidlu zrychlit až na 60 km/h. Účinná mobilita v bojových podmínkách není jedinou předností německé kanónové houfnice.

Salva tří nábojů za 10 sekund a následně 10 výstřelů za minutu – to jsou parametry, které jsou dány použitím automatického nabíjecího mechanismu a zaručují vysokou rychlost palby houfnice PzH 2000. Stroj může obsluhovat pětičlenná posádka, ale pro plnohodnotný provoz stačí tři osoby, jak uvádí web Military Today.

Výrobce houfnice umožňuje také střelbu v režimu MRSI, který umožňuje vypálit 5 nábojů a každý z nich zasáhne cíl současně. To je umožněno aktivním nastavením úhlu střelby. Pokud jde o dostřel, je houfnice Panzerhaubitze 2000 německé výroby schopna zasáhnout cíl vzdálený až 76 km. Konstrukce je rovněž vybavena kulometem MG3, což zvyšuje využitelnost stroje na frontě.

Houfnice je nejtěžším a nejpokročilejším dělostřeleckým systémem z těch, které dosud deklarovaly země NATO. Za zmínku stojí i to, že německá konstrukce byla vyvinuta s ohledem na posádku. Na rozdíl od sovětských dělostřeleckých kusů je PzH 2000 vybavena mimo jiné klimatizací.

Zdroj: redakce, Twitter, military-today.com