Čína vypustila robota na odvrácenou stranu Měsíce, odhalují nové fotografie Chang’e 6. Účel cesty neznámý

Nejnovější čínská lunární mise veze na odvrácenou stranu Měsíce nového robota, ukazují nové fotografie. Pozorovatelé spatřili záhadné vesmírné plavidlo připevněné k boku modulu, který má na Měsíci přistát příští měsíc, ale účel tohoto robota zůstává neznámý.

V pátek Čínská akademie vesmírných technologií (CAST) úspěšně vypustila do vesmíru autonomní raketu Dlouhý pochod 5. Jednalo se o první krok v rámci mise Čchang-e 6, která má být vůbec první misí, jež odebere vzorky ze skryté odvrácené strany Měsíce a dopraví je na Zemi. Hlavním nákladem rakety mířící k Měsíci je lunární modul, který by měl na největší družici Země přistát někdy na začátku června. Tam sonda odebere vzorky z povrchu a poté je v návratovém modulu dopraví zpět na Zemi – podobně jako při misi Čchang-e 5, která v roce 2020 přistála na Měsíci a o několik měsíců později úspěšně vrátila měsíční vzorky na Zemi.

O misi Čchang-e 6 se před startem vědělo jen málo, kromě toho, že na Měsíc dopraví také blíže nespecifikované užitečné zatížení z Francie, Švédska, Itálie a Pákistánu, uvádí portál Livescience.

Po úspěšném startu však Čínská akademie vesmírných technologií zveřejnila nové fotografie modulu a lidé si rychle všimli malého šedého objektu s koly připevněnými k boku modulu.

zdroj: Livescience