Čínská společnost iSpace dosahuje průlomu s opakovaně použitelnou raketou Hyperbola-2. Umí vertikálně vzlétnout i přistát

Ve světě vesmírných technologií činí Čína velké kroky k posílení své pozice. Pekingská společnost iSpace nedávno oznámila úspěch, který by mohl znamenat novou éru v komerčním vesmírném sektoru. V poušti nejmenované lokality úspěšně provedla test na prvním stupni své nosné rakety Hyperbola-2. Tento test, který trval přibližně minutu, byl rozhodující demonstrací technologie umožňující raketě vertikálně vzlétnout a přistát.

Inovace vedená potřebou

Společnost iSpace tvrdí, že test byl klíčovým předpokladem pro pokračování v pracích na jejich ambiciózním projektu – Hyperbola-3. Tato budoucí raketa, která je přirovnávána k modelu Falcon Heavy od společnosti SpaceX, má výrazně vyšší nosnost a zdokonalený design pro opakovanou použitelnost.

Raketa Hyperbola-2, poháněná kombinací metanu a kapalného kyslíku, je předlohou pro další vývoj v oblasti nosných raket. Délka 28 metrů a schopnost vynést 1,9 tuny nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země jsou jen některé z jejích technických specifikací. Tento test nejen potvrdil funkčnost naváděcích a navigačních systémů pro přistání, ale i odolnost vyrovnávacích a podpůrných mechanismů potřebných pro bezpečný návrat rakety, píše portál Interesting Engineering.

S očima upřenýma na rok 2025, společnost iSpace uvedla, že Hyperbola-3, s délkou 69 metrů a konfigurací vhodnou pro znovupoužití, představuje skutečný skok vpřed. Její schopnost vynést 8,5 tuny nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země bude pro Čínu znamenat značnou konkurenční výhodu.

Čínské rakety Dlouhý pochod stále dominují tamnímu kosmickému programu, ale s novými hráči na poli, jako jsou iSpace, Galactic Energy a CAS Space, se komerční vesmírný sektor stává živější a konkurenčnější. Tato konkurence přináší inovace, které by mohly vést ke snížení nákladů na kosmické lety a větší přístupnosti vesmíru pro různé aplikace.

SpaceX s raketami schopnými vertikálního měkkého přistání a opakovaného použití udává tón ve světě kosmického průzkumu a komerčního vesmírného sektoru. Nicméně čínské úspěchy, jako je rover na Marsu a mise na Měsíc, ukazují, že země se nezastavila v hledání nových cest a řešení, aby se posunula vpřed.

Zdroj: Interesting Engineering