Čína oznámila, že její teleskop „Sky Eye“ detekovat signály od mimozemšťanů. Poslechněte si tajuplnou zprávu

Podle nedávno zveřejněné a následně smazané zprávy čínských vědců Čína tvrdí, že její obrovský dalekohled „Sky Eye“ mohl zachytit stopové signály ze vzdálené mimozemské civilizace, informovali na webu livescience.

Astronomové z Pekingské univerzity objevili „několik případů možných technologických stop a mimozemských civilizací z vnějšku Země“. Signály zachytil čínský pětisetmetrový sférický radioteleskop (FAST), přezdívaný „Sky Eye“, který je největším radioteleskopem na světě. Sky Eye byl v roce 2019 uveden do práce skenování hlubokého vesmíru pro rádiové signály, které by mohly naznačovat mimozemský život. Při prosévání těchto dat v roce 2020 výzkumníci uvedli, že zaznamenali dva podezřelé úzkopásmové, potenciálně umělé rádiové signály. V roce 2022 pak cílený průzkum známých exoplanet našel další podivný úzkopásmový rádiový signál, díky kterému se počet zvýšil na tři. 

Protože signály jsou úzkopásmové rádiové vlny, které obvykle používají pouze lidská letadla a satelity, mohly být vyrobeny mimozemskou technologií. Vědci však tvrdí, že jejich zjištění jsou předběžná a je třeba je brát s rezervou, dokud nebude analýza dokončena.

„Jedná se o několik úzkopásmových elektromagnetických signálů, které se liší od minulosti, a tým v současné době pracuje na dalším vyšetřování. Možnost, že podezřelý signál je nějaký druh rádiového rušení, je také velmi vysoká a je třeba ji dále potvrdit a vyloučit. Může to být dlouhý proces“, řekl Zhang Tongjie, hlavní čínský vědec z Pekingské univerzity.

Po zveřejnění se zpráva rychle začala šířit po čínské sociální síti Weibo a převzala ji řada dalších státních médií. Důvody jeho náhlého smazání nejsou jasné. Tyto signály nejsou prvními, kdy vědci byli zmateni rádiovými vlnami z hlubokého vesmíru. V srpnu 1977 průzkum SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) provedený dalekohledem Big Ear Ohio zachytil neuvěřitelně silný, minutu dlouhý, elektromagnetický záblesk, který vzplanul na frekvenci, o níž se vědci domnívali, že by ji mohly používat mimozemské civilizace. Když vědec, který té noci pracoval s dalekohledem, Jerry Ehman, zahlédl signál na datovém výtisku, rychle načmáral „Wow!“ červeným perem na stránce, což detekci dává její slavné jméno.  Následné průzkumy ve stejné oblasti vesmíru se všechny vrátily s prázdnýma rukama a pozdější výzkum naznačil, že signál mohl pocházet z hvězdy podobné Slunci nacházející se v souhvězdí Střelce. Zdroj signálu je však stále záhadou.

Čínští astronomové by rádi vyloučili rádiové rušení, protože to v nedávné minulosti slavně zradilo vědce lovící mimozemšťany. V roce 2019 astronomové zahlédli signál vysílaný na Zemi z Proxima Centauri – nejbližší hvězdné soustavy k našemu Slunci (umístěná zhruba 4,2 světelných let daleko) a domovu alespoň jedné potenciálně obyvatelné planety.

Signál byla úzkopásmová rádiová vlna typicky spojená s lidmi vyrobenými předměty, což vedlo vědce k tomu, aby se zamysleli nad vzrušující možností, že pochází z mimozemské technologie. Nové studie zveřejněné o dva roky později však naznačují, že signál byl s největší pravděpodobností produkován nefunkční lidskou technologií. Podobně se ukázalo, že další slavný soubor signálů, o nichž se kdysi předpokládalo, že pocházejí od mimozemšťanů, detekovaných v letech 2011 až 2014, ve skutečnosti vytvořili vědci připravující oběd v mikrovlnné troubě. 

Tongjie dodal, že jeho tým plánuje opakovat pozorování podivných signálů, aby přesvědčivě vyloučil jakékoli rádiové rušení a získal o nich co nejvíce informací.

Zdroj: livescience.com