Čína je krok od energetické revoluce. Experiment s umělým sluncem, které má 100 milionů stupňů Celsia překonal rekord

Termonukleární fúze by mohla vést ke globální energetické revoluci. Za tímto účelem Čína již několik let experimentuje se svým umělým sluncem. Výsledky nejnovějších testů je přibližují k průlomu, jak uvádí server SCMP.

Čína v roce 2019 dokončila stavbu reaktoru využívajícího experimentální technologii srovnatelnou s „umělým sluncem“ a v posledních letech překonává rekordy v dosažených teplotách. Je tomu tak i tentokrát. Číňanům se podařilo vytvořit extrémně horké plazma (teplota přesahuje 100 milionů stupňů Celsia) a udržet ho po dobu téměř sedmi minut.

Tohoto výsledku bylo dosaženo pomocí reaktoru EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), který se nachází v Hefei na východě Číny. Vědcům se podařilo udržet plazmu horkou po dobu 403 sekund, čímž překonali rekord z roku 2017 (101 sekund). Každý takový úspěch přibližuje vědce k vývoji čistého zdroje energie, ale bude ještě dlouho trvat, než se tyto procesy podaří plně kontrolovat.

Čistá energie jako z hvězd

EAST využívá silná magnetická pole k ovládání horkého plazmatu v prostoru ve tvaru koblihy. Experimentální technologie, kterou Čína používá, není nic jiného než jaderná fúze probíhající ve hvězdách. Energie vzniká spojováním atomů, nikoli jejich štěpením. Proces výroby energie se podobá procesu probíhajícímu na Slunci, které je zaručeným zdrojem čisté energie.

Čínští vědci již dokázali udržet velmi vysoké teploty plazmatu po delší dobu. Je to však poprvé, co se jim podařilo na několik minut ovládnout plazmu, jejíž teplota přesáhla 100 milionů stupňů Celsia. Další velký průlom se očekává od nového reaktoru CFETR (China Fusion Engineering Test Reactor), který bude uveden do provozu v roce 2035.

Zdroj: redakce, scmp.com