Největší projekt čisté energie na světě bude napájet Singapur z Austrálie

Kolosální infrastrukturní projekt v hodnotě 22 miliard dolarů, v přepočtu za 462 miliard Kč, bude posílat australské sluneční paprsky do Singapuru na vzdálenost více než 5 000 km prostřednictvím vysokonapěťových podmořských kabelů. Otevře se v roce 2027 a půjde o největší solární farmu a bateriové úložiště v historii, píše server New Atlas.

Australské Severní teritorium má dostatek prostoru a slunce, zatímco Singapur má nedostatek místa a chce přejít na obnovitelné zdroje energie. Obě země by mohly být brzy propojeny v rámci jednoho z největších a nejambicióznějších projektů obnovitelné energie, o jaký se kdy kdo pokusil.

Projekt Australia-Asia PowerLink, který vede australská společnost Sun Cable, plánuje postavit na 12 000 hektarech vyprahlé půdy asi 800 km jižně od Darwinu. Na tomto místě, které bylo vybráno proto, že se jedná o jedno z nejstálejších slunečných míst na Zemi, by mělo být umístěno ohromujících 17-20 gigawattů špičkové solární energie a přibližně 36-42 GWh bateriových úložišť.

To je téměř desetkrát více než současná největší instalace solární energie na světě, solární park Bhadia v Indii (2,245 GW).

Elektřina bude putovat na sever k pobřeží pomocí nadzemních kabelů a poté na severozápad do Singapuru po vysokonapěťovém stejnosměrném podmořském kabelu dlouhém asi 4200 km, který povede po mořském dně a bude se klikatit přes některé složité indonéské ostrovy. Bude dodávat až 3,2 GW dispečersky využitelné čisté energie, což podle Sun Cable zajistí až 15 % singapurské elektřiny a napájení až tří milionů domácností.

Přínos pro životní prostředí bude značný – sníží se přibližně 11,5 milionu tun emisí CO2, což podle společnosti odpovídá odstranění 2,5 milionu automobilů ze silnic. Vlády Austrálie a Severního teritoria udělily projektu Australia-Asia PowerLink status velkého projektu. Společnost dokončila navýšení kapitálu série A, aby mohla zahájit činnost, a dokončila proces podmořského průzkumu na 750 km trasy, které spadají do australských vod. Indonésie je na palubě, doporučila trasu kabelu a schválila povolení k průzkumu.

Probíhají environmentální studie, shromažďování kapitálu by mělo skončit v roce 2023 a krátce poté by měla být zahájena výstavba. Podle plánu by se elektřina měla začít prodávat v Darwinu na začátku roku 2026 a v Singapuru by měla být uvedena do provozu na začátku roku 2027.

Zdroj: newatlas.com