Chirurgové připojili prasečí játra k tělu člověka s odumřelým mozkem

Chirurgové zevně připojili prasečí játra k tělu člověka s odumřelým mozkem a sledovali, jak úspěšně filtrují krev, což je krok k tomu, aby se tato technika mohla vyzkoušet u pacientů se selháním jater. Pensylvánská univerzita ve čtvrtek oznámila tento nový experiment, který představuje jiný způsob transplantace orgánů ze zvířat na člověka.

V tomto případě byla prasečí játra použita mimo tělo dárce, nikoliv uvnitř, což je způsob, jak vytvořit „most“ pro podporu selhávajících jater tím, že orgán bude čistit krev zvenčí, podobně jako dialýza u selhávajících ledvin.

Transplantace jater ze zvířat na člověka, tzv. xenotransplantace, byly po desetiletí neúspěšné, protože imunitní systém lidí cizí tkáň odmítal. Nyní to vědci znovu zkoušejí s prasaty, jejichž orgány byly geneticky upraveny tak, aby se více podobaly lidským, uvádí portál Medicalxpress.

V posledních letech byly ledviny z geneticky modifikovaných prasat dočasně transplantovány dárcům s mrtvým mozkem, aby se zjistilo, jak dobře fungují, a dvěma mužům bylo transplantováno srdce z prasat, i když oba během několika měsíců zemřeli.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zvažuje, zda povolit malému počtu Američanů, kteří potřebují nový orgán, aby se dobrovolně přihlásili k přísným studiím prasečích srdcí nebo ledvin.

Někteří výzkumníci se také snaží využít prasečí játra. Játra mají jiné složitosti než ledviny a srdce: Filtrují krev, odstraňují odpadní látky a produkují látky potřebné pro další tělesné funkce. Na seznamu čekatelů na transplantaci jater v USA je v současné době asi 10 000 lidí.

Při pokusu v Pensylvánii vědci připojili játra prasete – geneticky modifikovaná společností eGenesis, k zařízení společnosti OrganOx, které obvykle pomáhá uchovávat darovaná lidská játra před transplantací. Rodina zemřelého, jehož orgány nebyly vhodné k darování, nabídla tělo pro výzkum. Přístroje udržovaly krev těla v oběhu.

Ve svém prohlášení tým z Pennské univerzity uvedl, že tělo dárce zůstalo stabilní a prasečí játra nevykazovala žádné známky poškození.

zdroj: Medicalxpress