Muži transplantovali lékaři prasečí srdce. Prasata se geneticky modifikují, aby byly jejich orgány více lidské

Washington — Chirurgové provedli transplantaci srdce prasete muži, který čelil ohrožení života – byl to teprve druhý pacient, který podstoupil tuto experimentální proceduru. Dva dny poté muž vtipkoval a byl schopen sedět v křesle, uvedli lékaři z Marylandu v pátek.

58letý veterán námořnictva čelil téměř jisté smrti v důsledku selhání srdce. Další zdravotní problémy ovšem znamenaly, že nebyl vhodným kandidátem pro tradiční transplantaci srdce, jak uvedli lékaři University of Maryland Medicine.

Příští několik týdnů bude klíčových, ale lékaři byli nad brzkou reakcí muže na prasečí orgán nadšeni.

Stejný tým z Marylandu provedl loni první transplantaci geneticky modifikovaného prasečího srdce dalšímu umírajícímu muži který přežil pouze dva měsíce.

Nedostatek lidských orgánů pro transplantaci je obrovský. Loni bylo v USA provedeno právě přes 4 100 transplantací srdce, což je rekordní číslo, ale zásoby jsou tak napjaté, že transplantaci jsou nabízeny pouze pacientům s nejlepšími šancemi na dlouhodobé přežití.

Portál Times of India uvádí, že pokusy o transplantaci orgánů zvířat na lidi selhaly po desetiletí, protože lidské imunitní systémy okamžitě ničily cizí tkáň. Nyní to vědci zkouší znovu, tentokrát používají prasata geneticky modifikovaná tak, aby byly jejich orgány více lidské.

Zdroje: Times of India